Fudbalski stadion „Karađorđe“ jedan je od najstarijih stanovnika Novog Sada, sagrađen je 1924. godine od kada na njemu igra Fudbalski klub Vojvodina. Ove godine, u planu je „umivanje“ nekih delova objekta u Ulici Dimitrija Tucovića.
Ambicije kluba su da se u narednoj sezoni takmiči u nekom od evropskih takmičenja – najverovatnije Ligi Evrope ili Ligi konferencija. U oba slučaja potrebno je da objekat bude po standardima UEFA, kako bi Vojvodina mečeve mogla da igra u Novom Sadu.
Ispod trave „Karađorđa“ biće postavljeni grejači terena. Takođe, ispunjavanje uslova podrazumeva da se na stadionu poboljšaju uslovi za medije, pa je u planu renoviranje sale za konferencije, komentatorskih kabina, sobe za fotografe, ali i studio koji će koristiti medijska služba FK Vojvodina.
Svi radovi trebalo bi da počnu već u martu ove godine, dok je njihov završetak predviđen do avgusta, kako bi stadion bio spreman za početak evropske sezone u septembru.
Kroz svoju istoriju dugu skoro 120 godina je već pretrpeo brojne promene, kako naziva, tako i izgleda. Prvobitni stadion bio je delo tadašnjeg predsednika kluba inženjera Davida Popovića, po čijem projektu je i rađen.
Stadion je otvoren na Vidovdan, tačno 120 godina nakon Prvog srpskog ustanka, pa je simbolično poneo naziv „Karađorđe“.
Taj naziv promenjen je kada je stadion oduzet klubu dolaskom okupatora 1941. godine, da bi kasnije pod komunističkom vlašću stadion nosio naziv „Gradski stadion“.
Reflektori podignuti 60-ih godina srušeni su 2004. uz najavu podizanja novih, ali to se nije dogodilo.
Tek 2007. godine, na inicijativu navijača i uprave kluba stadionu je vraćeno ime „Karađorđe“, iako je ostao u javnom vlasništvu.
U leto 2011. godine „Karađorđe“ je ponovo zasijao pod novim reflektorima koji se i danas koriste, a 2013. dobio je i svlačionice i prostorije u skladu sa UEFA pravilnikom umesto kuće koja je na delu južne tribine srušena.
Stadion „Karađorđe“ danas prima blizu 14.500 gledalaca, a na njemu trenutno osim Vojvodine nastupa i novosadska Mladost GAT, a u bliskoj istoriji koristio ga je i Proleter.
Novi Sad u video igrici – kako je Novosađanin sačuvao deo istorije grada u virtuelnom svetu (VIDEO)
Preuzmite android aplikaciju.