Visoke toplote ugrožavaju ljude i životinje. Treba obratiti posebnu pažnju na svoje pse tokom boravka van kuće.
Ako se vozilo ostavi na suncu kada je temperatura vazduha 30 stepeni, nakon samo pola sata temperatura u vozilu postaje duplo viša – čak 60 stepeni.
Veterinari preporučuju da se psi ujutru i uveče izvode u šetnju, a da se tokom dana što manje izlažu fizičkim aktivnostima. Prilikom izlaska na ulicu sa psom potrebno je proveriti temperaturu asfalta.
Naime, ako je asfalt vreo, može doći do opekotina na šapama psa.
Psu treba obezbediti dovoljno sveže vode tokom dana. Za dodatno osvježenje, plastični bazen se može napuniti vodom. Za vreme velikih vrućina posebno su ugroženi štenci, psi nižeg rasta, oni sa dugom dlakom, bolesni psi, oni koji nose brnjicu i psi brahikefalnih rasa.
Zbog skraćenih i užih disajnih puteva kod pasa sa skraćenim njuškama, simptomi toplotnog udara kao što su otežano disanje, ubrzano disanje, vruće i suve sluzokože, letargija i dezorijentacija nastaju mnogo brže.
Naime, usled hipertermije, odnosno povišene telesne temperature, disajni putevi se još više sužavaju usled otoka, a čak i neznatno povećanje spoljne temperature i vlažnosti može da dovede do kliničkih znakova toplotnog udara kod ovih životinja.
Ako čovek primeti simptome toplotnog udara kod svog psa, odmah ga treba odvesti kod veterinara.
Da li je bolje otvarati ili zatvarati prozore kada je jako vruće?
Preuzmite android aplikaciju.