Високе топлоте угрожавају људе и животиње. Треба обратити посебну пажњу на своје псе током боравка ван куће.
Ако се возило остави на сунцу када је температура ваздуха 30 степени, након само пола сата температура у возилу постаје дупло виша – чак 60 степени.
Ветеринари препоручују да се пси ујутру и увече изводе у шетњу, а да се током дана што мање излажу физичким активностима. Приликом изласка на улицу са псом потребно је проверити температуру асфалта.
Наиме, ако је асфалт врео, може доћи до опекотина на шапама пса.
Псу треба обезбедити довољно свеже воде током дана. За додатно освјежење, пластични базен се може напунити водом. За време великих врућина посебно су угрожени штенци, пси нижег раста, они са дугом длаком, болесни пси, они који носе брњицу и пси брахикефалних раса.
Због скраћених и ужих дисајних путева код паса са скраћеним њушкама, симптоми топлотног удара као што су отежано дисање, убрзано дисање, вруће и суве слузокоже, летаргија и дезоријентација настају много брже.
Наиме, услед хипертермије, односно повишене телесне температуре, дисајни путеви се још више сужавају услед отока, а чак и незнатно повећање спољне температуре и влажности може да доведе до клиничких знакова топлотног удара код ових животиња.
Ако човек примети симптоме топлотног удара код свог пса, одмах га треба одвести код ветеринара.
Da li je bolje otvarati ili zatvarati prozore kada je jako vruće?
Преузмите андроид апликацију.