Svakim danom postajemo sve svesniji klimatskih promena širom sveta.
Briga o životnoj sredini počinje u našem domaćinstvu.
Pored reciklaže, odabira ekološki prihvatljive ambalaže, ne bacanja hrane, možemo doprineti i manjoj potrošnji resursa, poput vode i struje.
Verovatno ste već ugasili svetlo iza sebe i ne puštajte vodu bez potrebe kada, na primer, perete zube. Vodu i struju trebamo i možemo da štedimo čak i tokom redovnih kućnih poslova.
Novi list donosi nekoliko korisnih saveta uz koje će vaše domaćinstvo postati još zelenije. Operite voće i povrće u posudi da biste sačuvali vodu.
Koristite vodu za zalivanje sobnih biljaka. Možete ga prebaciti u flašu tako da imate vode u vreme zalivanja. Redovno čistite svoje kuhinjske uređaje.
Naime, na primer, čajnik i mašina za pranje sudova troše mnogo više struje ako su zapušeni kamencem. Kada kuvate nešto u velikom loncu, obavezno koristite poklopac jer će se sadržaj brže zagrejati, a to znači i da trošite manje struje/gasa. Naravno, uvek pokrenite mašinu za pranje sudova kada je puna.
Ne budite lenji i ne palite je sa samo par tanjira. Pogrešno je i mišljenje da se prilikom ručnog pranja prljavog posuđa troši manje vode. Najbolja opcija je puna mašina koju ćete prati na programu „eko”.
Redovno čistite i održavajte radijatore. Naime, ako ne rade, zapušeni su i prljavi, troše više struje/gasa, a temperatura je i dalje ista. Stručnjaci objašnjavaju i da možete uštedeti mnogo energije, a samim tim i novca, ako snizite klimu i grejanje za dva stepena.
Koristite LED lampe koje štede energiju i uverite se da su svi uređaji isključeni nakon upotrebe, a ne u režimu mirovanja. Na ovo obratite posebnu pažnju kod računara koje često zaboravljamo da isključimo.
Četiri greške koje pravimo sa sobnim biljkama: Ovo ih ometa u napredovanju
Preuzmite android aplikaciju.