Sa kupovinom prvog mobilnog telefona, većina roditelja se po prvi put susreće sa neobično pomešanim osećanjima, jer se pitaju kako da na pravi način počnu zajednički put u digitalni svet, a u isto vreme ponosni su jer je dete postalo dovoljno zrelo da (skoro) nezavisno koristi pametni uređaj. Najvažnije je da se kroz taj proces gradi i razvija osećaj odgovornosti kod deteta i obostranog poverenja.
Poverenje je pola puta do odgovornosti
Početni razredi osnovne škole je najčešće doba kada se deca uvode u digitalni svet i na taj način da imaju svoj mobilni telefon. To umnogome ima veze sa dužim periodima fizičke razdvojenosti roditelja i deteta. Potreba za stalnom kontrolom deteta može imati kontra efekat, pa je uvek preporučljivije da se to radi umereno. Ukoliko ga ne zapitkujete stalno gde je i šta radi, dete će vam vremenom sve to govoriti spontano i tako vas indirektno nagraditi za ukazano poverenje.
Odnos prema ljudima i stvarima
Kao što ste ga učili da treba da čuva igračke, tako treba da se postavite i prema pametnom uređaju. Ukoliko dete često gubi stvari, uslovite dobijanje prvog telefona sa vežbanjem fokusa i dogovorite se da će ga imati kada se bude dovoljno odgovorno ponašalo prema drugim stvarima.
Odgovorno korišćenje
Izuzetno je važno naučiti dete kada sme i kada ne sme koristiti mobilni telefon. Razgovaranje ili slanje sms poruka tokom nastave ili ometanje drugih puštanjem zvukova i igrica nije prihvatljivo, ali nemojte biti prestrogi ukoliko prekrši neko pravilo. Umesto toga, pokušajte da razmišljate o roditeljskoj kontroli kao pokretaču razgovora o bezbednosti na internetu, o bontonu, o telefonu kao izvoru beskrajne kreativnosti, edukacije i zabave. Neposrednost u komunikaciji i otvorenost za razgovor je uvek dobar način za izgradnju poverenja.
Digitalno poverenje
Sa prvim mobilnim telefonom se prave i prvi koraci u digitalnom svetu. U tom svetu postoje brojni izazovi sa kojima će se roditelji i svako dete, pre ili kasnije, susresti. Zato je važno da otvoreno razgovarate o svim temama, ali i opasnostima. Razgovarajte sa detetom o tome kako bezbednost, ljubaznost i privatnost izgledaju na mreži. Pokažite ličnim primerom da svi u porodici prave dobre izbore, kako biste napravili paralelu odgovornom ponašanju u realnom i digitalnom svetu.
Pokazatelj da previše brinete o detetu i time mu nanosite štetu
Preuzmite android aplikaciju.