Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како технологијом можете изградити однос поверења са дететом?

Са куповином првог мобилног телефона, већина родитеља се по први пут сусреће са необично помешаним осећањима, јер се питају како да на прави начин почну заједнички пут у дигитални свет, а у исто време поносни су јер је дете постало довољно зрело да (скоро) независно користи паметни уређај. Најважније је да се кроз тај процес гради и развија осећај одговорности код детета и обостраног поверења.
Фото: Unsplash/Hassam Nаbavi
Поверење је пола пута до одговорности

Почетни разреди основне школе је најчешће доба када се деца уводе у дигитални свет и на тај начин да имају свој мобилни телефон. То умногоме има везе са дужим периодима физичке раздвојености родитеља и детета. Потреба за сталном контролом детета може имати контра ефекат, па је увек препоручљивије да се то ради умерено. Уколико га не запиткујете стално где је и шта ради, дете ће вам временом све то говорити спонтано и тако вас индиректно наградити за указано поверење.

Фото: Unsplash/Tim Gouw
Однос према људима и стварима

Као што сте га учили да треба да чува играчке, тако треба да се поставите и према паметном уређају. Уколико дете често губи ствари, условите добијање првог телефона са вежбањем фокуса и договорите се да ће га имати када се буде довољно одговорно понашало према другим стварима.

Одговорно коришћење
Фото: Pexels/Artem Podrez

Изузетно је важно научити дете када сме и када не сме користити мобилни телефон. Разговарање или слање смс порука током наставе или ометање других пуштањем звукова и игрица није прихватљиво, али немојте бити престроги уколико прекрши неко правило. Уместо тога, покушајте да размишљате о родитељској контроли као покретачу разговора о безбедности на интернету, о бонтону, о телефону као извору бескрајне креативности, едукације и забаве. Непосредност у комуникацији и отвореност за разговор је увек добар начин за изградњу поверења.

Дигитално поверење
Фото: Unsplash/Alex Suprun

Са првим мобилним телефоном се праве и први кораци у дигиталном свету. У том свету постоје бројни изазови са којима ће се родитељи и свако дете, пре или касније, сусрести. Зато је важно да отворено разговарате о свим темама, али и опасностима. Разговарајте са дететом о томе како безбедност, љубазност и приватност изгледају на мрежи. Покажите личним примером да сви у породици праве добре изборе, како бисте направили паралелу одговорном понашању у реалном и дигиталном свету.

Pokazatelj da previše brinete o detetu i time mu nanosite štetu

Преузмите андроид апликацију.