Početna > Biznis
Biznis

Kako Srbija može da iskoristi strateški resurs 21. veka?

Ukoliko naučne studije pokažu da rudnik litijuma može da se otvori bezbedno po životnu sredinu i zdravlje ljudi, što je po zakonskoj proceduri jedini mogući „scenario”, Srbija bi se našla pred jednom od većih ekonomskih prilika u svojoj modernoj istoriji.
Foto: Unsplash/miningwatch_portugal

To nam poslednjih meseci poručuju predstavnici vlasti, a u prilog tome govori i studija procene ekonomskog uticaja projekta „Jadar”, koju je izradila kompanija specijalizovana za ovu vrstu analiza „Ergo stratedži grup”.

Investicija vredna više od 2,55 milijardi evra direktno bi, po ovoj proceni, kreirala 3.500 radnih mesta tokom faze izgradnje rudnika, postrojenja za preradu rude i prateće infrastrukture. U operativnoj fazi, u rudarsko-industrijskom kompleksu bi tokom najmanje četiri decenije stalno bilo angažovano 1.300 zaposlenih s platom znatno iznad prosečne.

To bi uglavnom bili domaći kadrovi jer mnoge potrebne veštine već postoje među radnom snagom u Srbiji. Na taj način smanjila bi se stopa nezaposlenosti u lozničkom kraju, gde je inače viša nego u mnogim drugim delovima zemlje.

Kad se u računicu uključe i radna mesta u lancu e-mobilnosti koji može da se razvije na bazi litijuma, projekat „Jadar” potencijalno bi kreirao više od 20.000 novih, dobro plaćenih radnih mesta, pokazuje studija kompanije „Ergo stratedži grup”, koja je specijalizovana za ovu vrstu analiza u rudarskoj industriji.

Od potpisivanja memoranduma između Srbije i Evropske unije o saradnji u oblasti strateških sirovina sve više se govori o mogućnostima razvoja šireg lanca vrednosti zasnovanog na litijumu, koji bi u ekonomskom smislu predstavljao „kvantni skok”.

Pored rudarenja litijuma, deo tog lanca čine i proizvodnja katoda, baterija i samih električnih vozila, razvoj infrastrukture za punjenje, proizvodnja stacionarnih baterijskih sistema za čuvanje energije, kao i reciklaža baterija. Ova tzv. litijumska ekonomija ima sve veći značaj kako se svet okreće prema električnim vozilima i obnovljivim izvorima energije i predstavlja veliku razvojnu šansu.

Vertikalna integracija čitavog lanca e-mobilnosti znatno bi umnožila uticaj projekta „Jadar” na ekonomiju, pokazuje pomenuta studija. Procenjuje se da bi rezerve litijuma u Srbiji mogle da privuku veliku pažnju investitora iz sektora e-mobilnosti, koji će do 2030. godine premašiti vrednost od hiljadu milijardi evra.

Čak i privlačenje samo dva odsto tih globalnih ulaganja moglo bi da udvostruči sadašnji priliv direktnih stranih investicija, znatno ubrzavajući ekonomski razvoj i jačajući geopolitičke pozicije Srbije jer bi imala šansu da se pozicionira kao ključni partner u globalnoj borbi za smanjenje emisija ugljen-dioksida.

Na godišnjem nivou litijum bi, kako se navodi, mogao da privuče 6,2 milijarde evra direktnih stranih ulaganja.

Pojačane kontrole voća i povrća zbog pesticida

Preuzmite android aplikaciju.