Лук спада међу најстарије повртарске културе.
Мирис је ароматичан, укус јак, мање или више љут. Укус лука зависи и од климе у којој расте – што је клима блажа, лук је слађи. Примена му је заиста широка и разноврсна: један је од главних састојака сосева, чорби, чорби, супа, пита, можете га пунити или служити свежег у салатама, сендвичима или уз разна печења и роштиља.
Може лако да пропадне, па га држите на хладном
При куповини бирајте главе које нису ударене или улубњене. Држите лук на собној температури на тамном и прозрачном месту. Можете га чувати у плетеним корпама како бисте омогућили да ваздух циркулише испод главица, али га немојте држати у пластичним кесама јер ће почети да трули.
Избегавајте да лук и кромпир држите заједно јер ће лук изгубити влагу и раније почети да се квари.
Рок трајања лука је од једног до два месеца, у зависности од сорте, а најдуже може да издржи лук са наранџастом кором, тзв. црвени лук.
Ако сте огулили превише лука, можете га држати неколико дана у затвореној пластичној посуди, а вишак сецканог свежег лука можете замрзнути без претходног бланширања, али замрзавањем губи укус. Још увек можете да га користите у чорби, али не и у салатама.
Ставите га у фрижидер пре резања
Многи од нас воле да користе лук у припреми хране, али многима резање и сецкање ствара проблем због суза. Зато лук пре сечења ставите у фрижидер на сат времена, а затим га исецкајте оштрим ножем. Шта ако на време не употребите лук и бели лук и они никну? Добра вест је да не морате да их баците. Избојци су безбедни за јело, али могу имати горак укус.
Горак укус неће доћи до изражаја у куваним или печеним јелима, али хоће ако га конзумирате сировог. Ако не желите да их једете, можете посадити изданке и узгајати нове главице.
Добро је знати да након ницања, лук и бели лук брзо почну да труну. Не чувајте их на истом месту као јабуке, крушке, кајсије, брескве, шљиве, банане, киви или манго јер ово воће емитује етилен, гас који убрзава сазревање.
Преузмите андроид апликацију.