Miris stopala se takođe naziva bromodoza i veoma je uobičajeno stanje i problem za mnoge ljude. Povezuje se sa prekomernim znojenjem stopala, što dovodi do umnožavanja bakterija, a bakterije tada izazivaju neprijatan miris. Iako deluje kao veliki problem i neprijatnost, miris stopala i znojenje se lako mogu lečiti.
Šta uzrokuje znojenje stopala?
Kod nekih ljudi stopala će se sama znojiti, dok će kod drugih to biti specifično stanje, odnosno hiperhidroza, prekomerno znojenje koje može da se javi na dlanovima, pazuhu ili tabanima. Noge imaju više znojnih žlezda nego bilo koji drugi deo tela, a te žlezde zatim luče znoj kako bi prilagodile telo spoljašnjoj temperaturi.
Tinejdžeri i trudnice se najviše znoje jer njihovo telo proizvodi više hormona koji dovode do znojenja. Do znojenja nogu može doći i zbog neadekvatnih čarapa ili loše obuće, kao i zbog loše higijene, odnosno zbog neredovnog pranja stopala. Znojenje stopala tada može dovesti do pojave gljivica, bakterija i na kraju do neprijatnog mirisa stopala. Važno je napomenuti da se znojenje stopala ne javlja samo tokom leta.
Šta uzrokuje smrad stopala?
Pored već pomenutih bakterija, miris stopala mogu izazvati i gljivice koje se lako razvijaju na vlažnim mestima, uključujući znojenje stopala, a može se javiti i atletsko stopalo. Osim toga, smrad može da nastane i zbog neredovnog menjanja čarapa, loše higijene, stalnog nošenja istih cipela koje onda ne stignu ni da se osuše i provetre. Smrdljiva stopala može biti posledica nekih bolesti, ali i stresa.
Kako lečiti neprijatne mirise stopala i znojenje?
Najčešće se ovaj problem može rešiti kod kuće, bez upotrebe lekova. Nekoliko stvari koje treba redovno raditi mogu pomoći: 1. Natapanje stopala Stavite malo jabukovog ili alkoholnog sirćeta u posudu sa toplom vodom, a zatim potopite stopala u ovaj rastvor oko 20 minuta jednom nedeljno. Možete staviti i malo blagog sapuna. Sirće će pomoći u uklanjanju bakterija. Međutim, ako imate otvorene rane na nogama, nemojte koristiti sirće.
Dobra higijena
Pravilna higijena stopala je najvažnija. Svaki dan perite stopala sapunom ili gelom za tuširanje, a kasnije ih dobro isperite vodom i osušite peškirom da ne biste mokra stopala stavljali u čarape ili papuče. Važno je redovno uklanjati mrtve ćelije kože sa peta kako se ne bi razvile bakterije.
Budite oprezni sa svojim cipelama
Ako je moguće, ne nosite iste cipele dva dana zaredom. Na ovaj način omogućićete da se cipele u kojima se noga znojilo potpuno osuše i prozrače, ali i da se otarase tog neprijatnog mirisa. Ovo posebno važi za cipele koje nosite po kiši ili snegu i koje su se možda pokvasile.
Pažljivo sa čarapama
Pored obuće, potrebno je obratiti pažnju i na izbor čarapa. Tako leti nosite lakše, pamučne čarape, a zimi i vunene. Izbegavajte sintetiku ili druge veštačke materijale u kojima će se stopalo više znojiti. U nekim situacijama, kao što su razne aktivnosti poput trčanja, planinarenja ili vežbanja, potrebno je da nosite rezervne čarape koje ćete koristiti odmah nakon te aktivnosti.
Kada je potrebno zakazati pregled kod doktora?
Kada gore navedeni saveti ne pomognu, najbolje je potražiti pomoć lekara. Ako je potrebno, lekar može da prepiše određene kreme, masti ili lekove, au nekim slučajevima će pomoći i botoks.
Zaključak:
Miris stopala i znojenje je problem sa kojim se suočavaju mnogi, a najčešće ga uzrokuju bakterije ili gljivice. Nekoliko stvari koje treba redovno raditi može pomoći, au nekim slučajevima će biti neophodan i odlazak kod lekara.
Preuzmite android aplikaciju.