Високе температуре могу представљати проблем за правилно чување лекова, због чега стручњаци саветују додатни опрез током летњих месеци.

Докторка Нада Мацура истиче да лекови неће изгубити дејство уколико се чувају у складу са упутством произвођача, које је назначено на паковању.
Лекове држите на хладном и тамном месту
Према њеним речима, већину лекова треба чувати на температури од 15 до 25 степени, даље од директног сунца и извора топлоте.
За поједине препарате, попут одређених сирупа, капи и инсулина, потребно је поштовати посебне услове чувања, а након отварања често их треба држати у фрижидеру.
Опрез током путовања
Мацура упозорава да лекове током путовања аутомобилом не треба остављати у гепеку, где температуре могу бити знатно више него у путничком делу возила.
Путну апотеку, саветује она, најбоље је држати у климатизованом простору аутомобила.
Важан је и рок трајања
Стручњаци подсећају да лекови могу изгубити ефикасност након истека рока трајања, због чега је важно редовно проверавати датуме наведене на паковању.
Поред тога, бочице, блистер паковања и оригинална амбалажа пружају додатну заштиту и не би их требало непотребно уклањати.
Преузмите андроид апликацију.



