Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како птице могу да утичу на лечење депресије

Истраживања сугеришу да би посете местима где има птичјег света, лекари могли да прописују као терапију, како би пацијентима побољшали ментално здравље, јер су анализе утврдиле да слушање, па и гледање птица, позитивно утиче на ментално здравље.
Фото: Pexels/Asad photo maldives

Студија, коју су водили стручњаци са Краљевског колеџа у Лондону, открила је да свакодневни сусрети са птицама подижу расположење људи са депресијом, као и шире популације. Истраживачи су рекли да налази сугеришу да би посете местима са богатом флором уз већи број птица, као што су паркови и предели око река, лекари могли да прописују за лечење менталних проблема.

Њихови налази такође истичу потребу за бољом заштитом животне средине и побољшањем биодиверзитета у урбаним, приградским и руралним подручјима како би се очувала станишта птица.

Студија, објављена у часопису Scientific Reports пратила је свакодневне сусрете 1.292 учесника са птицама прошле године путем апликације за паметне телефоне под називом Urban Mind.

Током две недеље, учесници, из Велике Британије, Европе, САД, Кине и Аустралије, били су подстакнути у насумичним интервалима да забележе како се осећају, укључујући то – да ли су срећни или под стресом, док су им дрвеће и птице у близини.

Истраживачи су открили да су се просечни резултати степена менталног здравља учесника повећавали када су били у прилици да гледају или слушају птице, укључујући и оне који за дијагнозу имају депресивна стања.

Овај благотворни ефекат почиње већ током боравка у описаном окружењу, а траје је и након сусрета са птицама и зеленилом, сведоче сами испитаници.

Андреа Мешели, професор ране интервенције у менталном здрављу на Краљевском колеџу у Лондону, рекао је:

– Морамо створити и подржати окружења, посебно урбана окружења, у којима је живот птица – карактеристика. Да бисте имали здраву популацију птица, потребне су вам и биљке, потребно је и дрвеће. Морамо да негујемо цео екосистем у нашим градовима.

Он је додао да је позитиван ефекат сусрета са птицама на особе са депресијом значајан јер утиче и на особе које имају проблеме психичке природе.

– Знамо да вежбање чини да се сви осећају боље. Али невероватно је изазовно мотивисати некога са депресијом да вежба. С друге стране, контакт са птицама у природном окружењу нешто што је, можда, изводљивије – додао је Мешели.

Мајкл Смит из  Nomad Projects, који је заједно са стручњацима са колеџа развијао апликацију за паметне телефоне за потребе студије, рекао је да истраживање такође поставља питања о вези између неједнакости у здрављу и приступа природи. Тако на пример, поједина истраживања показују да је финансијски стандард људи у вези са приступом зеленим површинама у урбаним срединама. Сиромашнима је то омогућено у мањем обиму.

Терапеутски комплекс

Nomad Projects је суоснивач Bethnal Nature Trust, који је прошлог лета изградио језеро за које је Смит рекао да је „привукло велики број врста и јединки птица“.

– То је прави терапеутски комплекс, биодиверзитет, богат простор унутар масивног стамбеног насеља између четири саобраћајнице. Реч је о месту где људи масовно одлазе сваког дана само да би се опустили – објашњава Смит.

Адријан Томас, аутор Водича за певање птица Краљевског друштва за заштиту птица, рекао је да налазима извештаја нису изненађени јер је већина људи своју реакцију на птичију песму описала – као радост и срећу.

Додао је: „Песма птица је некада била природна музика доступна свим људима и мислим да је уграђена негде дубоко у нашу психу. Повезује се са пролећем и обновом и лепим временом које долази, што је само један од разлога зашто морамо да се потрудимо око решавања кризе у којој је природа, и обезбедимо је за будућност“.

То није инфаркт, то је само страх: Техником 333 можете решити гушење, тахикардију, знојење…

Преузмите андроид апликацију.