Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како победити пролећни умор?

Наиме, са првим пролећним данима, поред лепог времена, очекујемо и раст енергије. То подразумева да се осећамо одморно и полетно.
Фото: Pixabay/2857440

Међутим, управо у том периоду се, код неких људи, испољавају тегобе у виду умора и безвољности.

У питању је стање када се организам након зиме прилагођава временским променама, вишој температури ваздуха и дужим данима.

Приликом пораста температуре, крвни судови се шире и притисак пада, што се манифестује осећајем малаксалости, поспаности, слабом концентрацијом, раздражљивошћу, депресивношћу, главобољом и брзим замарањем.

Због чега се тако осећамо?

Иако не постоји општеприхваћено објашњење за појаву пролећног умора, сматра се да је главни кривац недостатак витамина (нарочито Б комплекса и Ц витамина), као и минерала, услед једноличне зимске исхране, која се базира углавном на прекомерном уносу меса и недовољних количина воћа и поврћа у организам. Још један од узрока је недовољна количина течности која се уноси зими у организам, па се тело теже ослобађа штетних материја, што доприноси осећају малаксалости.

Физичка неактивност је, такође, један од разлога за појаву пролећног умора, јер је он често повезан са повећањем телесне тежине током зимских месеци, што додатно оптерећује већ ионако ослабљено тело.

Проблеме у виду пролећног умора изазива и чест боравак у затвореним просторијама током зиме, слабије излагање сунцу и сходно томе, недостатак витамина Д. Ту је и привикавање организма на временске прилике, које се увелико разликују од оних зими. Организам се споро адаптира на атмосферске промјене карактеристичне за пролеће (дужи дани, топлије, променљиво време, нижи ваздушни притисак).

Да ли је реч о болести?

Без обзира на то што скоро свака друга особа има проблема са пролећним умором, који без сумње ремети свакодневне активности, ово стање није дефинисано као болест, па самим тим не постоје ни специфични дијагностички тестови за његово откривање. Иако неке болести имају сличне симптоме, најчешће нема потребе за лабораторијским анализама и дијагностиком, уколико тегобе не трају дуже од 4 недеље. У супротном, потребно је јавити се лекару да би се искључиле друге болести које, такође, могу довести до малаксалости (анемија, хипотиреоза, срчана инсуфицијенција, инфекције, итд).

Како победити пролећни умор?

Пролећни умор нестаје после неколико недеља, не захтева лечење, али се саветују здрава исхрана, довољно течности, физичка активност, редован сан и боравак на свежем ваздуху.

Такође, кључно против пролећног умора је смањити ниво стреса и повећати ниво унутрашње енергије, а ево како ћете то урадити на најлакши начин:

  • Трудите се да боравите у просторијама у којима нема велике осцилације у температури и влажности ваздуха
  • Уведите дневну и недељну рутину у физичкој активности. За сада не испитујте границе издржљивости свога тела. Будите стрпљиви и пустите тело да се лагано навикне на новонасталу ситуацију
  •  После сваке физичке активности бар 10 минута се посветите истезању мишића, на тај начин смањујете накупљање млечне киселине и ослобађате се стреса и напетости
  • Пијте довољно воде, око два литра на дан. Вода чисти токсине и отрове из тела. Дехидратација врло лако изазива умор, малаксалост, пад енергије и главобољу
  • Једите чешће и мање оброке. Уносите што више свежих намирница – сезонског, органског воћа и поврћа. Тако ћете појачати унос веома важног витамина Ц
  • Уколико је потребно, можете увести супституције Ц витамина у виду препарата од 500 до 1000 мг дневно
  • Дишите дубоко – десетак пута, бар три пута на дан, на тај начин повећавате унос кисеоника у организам па се смањује осећај поспаности и умора
  • Сунчајте се бар 15 минута на дан, без заштитиних фактора. Тако ћете брзо надокнадити ниво витамина Д који се исцрпи током зиме. Недостатак овог важног витамина доводи до пада имунитета који се јавља у пролеће
  • Истуширајте се прохладном водом – изузетно освежава и јача имунитет;
  • Слободно уведите поподневно спавање или лезите раније. Допустите свом телу да се на природан начин адаптира на промене и сакупи потребну енергију.

Koliko puta nedeljno treba prati kosu?

Преузмите андроид апликацију.