Очекују вас важне обавезе и потребно је да се добро наспавате да бисте се одморили. Отишли сте на спавање, али се само бацате и окрећете на кревету и не можете да заспите. Да ли сте пили превише кафе током дана?
Кофеин је један од најпопуларнијих стимуланса на свету и најчешће се конзумира у кафи.
Људи се окрећу кофеину да би их пробудили ујутро и остали пуни енергије током дана, али постоји лоша страна: превише кофеина може да вас држи будним чак и када сте спремни за спавање.
Кључ за овај нежељени ефекат је једињење које се зове аденозин, нуспродукт неуронске активности у мозгу. То је хемијска супстанца која се састоји од молекула аденина и рибозе шећера.
Модулирајући физиолошке процесе делујући на своје рецепторе, аденозин игра важну улогу у многим биохемијским процесима у људском телу.
Ниво аденозина стално прате рецептори у нашем нервном систему, а када падну испод одређеног нивоа у мозгу и кичми, тело се припрема за сан. Кофеин тражи специфичне аденозинске рецепторе и опонаша његове ефекте, заправо наводећи тело да мисли да још није време за спавање.
Колико дуго доза кофеина утиче на тело може да варира у зависности од бројних фактора, укључујући толеранцију на кофеин, метаболизам, генетику и физичко здравље. У већини случајева, међутим, ефекти трају око пет до шест сати.
Људи који више година пију кафу могу искусити толеранцију на кофеин која од њих захтева да конзумирају све веће количине кафе да би постигли исти стимулативни ефекат.
Ако изненада одлуче да престану да пију кафу, могу да доживе симптоме као што су главобоља, раздражљивост и мучнина.
Да би се спречили проблеми са спавањем повезаним са кофеином, препоручује се да се конзумација кофеина ограничи на четири шољице кафе дневно, а последња шоља се може попити најкасније поподне. Прелазак на кафу без кофеина такође може помоћи.
Šta će se dogoriti u vašem organizmu ako se odreknete hleba na mesec dana?
Преузмите андроид апликацију.