Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Kako je nekadašnje stovarište drva postalo muzej umetnosti (FOTO/VIDEO)

U prelepoj palati koja se nalazi u novosadskoj Dunavskoj ulici, na broju 29, građenoj za porodicu Šoman danas se nalazi Zbirka strane umetnosti muzeja Grada Novog Sada.

Zgrada je izgrađena u neobaroknom stilu, po projektu arhitekte Franca Voruda i svojim izgledom odlično se uklopila u ambijent Dunavske ulice.

Na uličnoj fasadi su tri ose otvora, dok se u središtu prizemlja nalaze veća zastakljena drvena vrata, a desno i levo od njih po jedan polukružni otvor. Posebno upečatljiv motiv na fasadi ovog objekta predstavljaju četiri masivna jonska stuba, koji flankiraju otvore sprata. Zidani balkon ima ogradu od balustera.

Svojom neobičnošću posebno se ističu četiri metalne vaze, postavljene na ose stubova. U njihovoj pozadini nalazi se krivolinijska atika, sa još jednom vazom i mansardni krov pokriven pločama od pocinkovanog lima.

Ova palata imala je pomalo neslavan početak.

Naime, u početku se u njenom prizemlju nalazila kamenorezačka radnja, dok se u pozadini nalazilo skladište i stovarište robe.

Tokom godina vlasnici i korisnici su se menjali, baš kao i namena objekta, pa je osato podatak da je sredinom tridesetih godina 20. veka ona služila kao stovarište drva i građevinskog materijala.

 

Tek od 1968. godine nekadašnja palata porodice Šoman postaje ustanove kulture i u nju se smešta Zbirka strane umetnosti muzeja Grada Novog Sada, legat novosadskog lekara dr Branka Ilića.

Naime, 1966. godine Branko Ilić, novosadski lekar, poklonio je Novom Sadu i Vojvodini svoju likovnu zbirku, koja se sastojala od 136 slika stranih majstora, 279 predmeta i skulptura, stilskog nameštaja i drugih predmeta primenjene umetnosti.

Dr Ilić bio je neumorni kolekcionar nekoliko decenija. U svojoj kolekciji čuvao je dela umetnika Francuske, Nemačke, Italije i Austrije, nastala od 16. do kraja 19. veka.

Kako je i kada sud postao muzej? (FOTO/VIDEO)

 

Preuzmite android aplikaciju.