London, grad koji je značaj stekao industrijskim razvojem, već neko vreme svoje industrijske lokacije na obalama Temze razvija u drugom smeru.
Delovi grada koji su nekada služili isključivo kao mesto za život i rad radničke klase, kao dom elektrana, fabrika i raznih pogona, sada dobijaju novi život.
Industrijske zone davno su izmeštene na periferiju grada i druge pogodnije lokacije, ali četvrti koje su nekada bile simbol industrijske revolucije ostale su zapuštene, nerazvijene, kako urbanistički, tako i demografski.
Ipak, taj novi duh koji se daje ovim obalama Temze potpuno je izmenio izgled Londona i utisak koji on ostavlja na ljude. Nekadašnje sivilo betonskih i zidanih konstrukcija u kombinaciji sa modernim dizajnom pretvoreno je u jedinstvene, turistički atraktivne tačke ovog grada.
Bankside
Ova londonska četvrt nalazi se na južnoj obali reke Temze, nedaleko od Tower Bridge-a. Nekada industrijski kraj, u poslednjih nekoliko decenija postao je turistička atrakcija. Pored kompleksa koji naseljava 5.000 ljudi, i redizajniranih šetališta, parkova i prilaza vodi, centralni deo Bankside-a je bivša elektrana.
Objekat elektrane i njena okolina potpuno su renovirani i preuređeni i sada je upravo ta zgrada dom jednog od najvećih muzeja umetnosti koji nosi ime – Tate Modern. Zadržane su osnove prvobitne građevine, jedna takva je i dimnjak koji sada nema funkciju, ali je promenjena osnovna stvar koja je „mučila“ ovaj kvart, a to je atmosfera.
Most za pešake apstraktnog dizajna povezuje upravo muzej savremenih umetnosti sa Šekspirovim Globe teatrom koji se nalazi na drugoj obali Temze. Odmah iza je i Katedrala Svetog Pavla, pa se slobodno može reći da je ovim podvigom nastala jedna potpuno nova znamenitost, koja upada u jednu novu celinu, koju potpuno neosetno deli reka.
Dobijen je novi kvart na londonskim obalama, deo grada u koji više ne posećuje samo radnička klasa, već ljudi svih ekonomskih staleža i zanimanja, a grad je tako „proširen“ unutar već postojeće teritorije.
Chelsea Waterfront
Lots Road elektrana u naselju Chelsea nekada se koristila za snabdevanje londonskog metroa strujom. To nije slučaj već skoro dve decenije, ali je sam objekat delimično sačuvao svoj izgled. Kvart u kom se nalazi promenio je svoju namenu, već tipično, kao što je i Bankside.
Sama elektrana i kompleks koji je okružuje biće pretvoreni u apartmane, radnje, restorane i kafiće. Uz to su podignute i stambene zgrade u njenoj blizini, a sve to nalazi se na obali Temze.
Elektrana je izgrađena čak 1904. godine, a sada se kraj koji je u prošlosti intenzivno zagađivao okolinu ponosi upravo suprotnim. Toranj dimnjaka i ovde je zadržan iz estetskih razloga, a rekonstrukcijom ovog područja posebno je obraćena pažnja na ekološki aspekt, uprkos tome što je reč o urbanoj sredini.
Revolucija koju je ovo mesto doživelo ponovo je donela rast i razvoj, samo ovaj put ne industrijski, već turistički. Modernizovana četvrt naseljavaće više stanovnika nego ikada, a sada će se na toj lokaciji naći i veoma luksuzni smeštaj, pa se može reći da nije u pitanju samo obično uređenje i obnavljanje, već davanje potpuno drugog života jednoj sredini od 32.000 kvadratnih metara.
Kada pogledamo dimnjake na ovim londonskim fabrikama, koje više nisu fabrike, neizbežna je asocijacija na nešto što postoji i kod nas. U pitanju je bivša fabrika svile u Novom Sadu, sada pretvorena u Kulturnu stanicu Svilara.
Iako ona nije na obali reke, princip je isti, a primena moguća i na drugim lokacijama.
Ova kulturna stanica je simbol industrijskog nasleđa Novog Sada. Nastavljajući sa proizvodnjom, sada na savremen način interpretira bogato kulturno i istorijsko nasleđe najstarijeg dela grada, Almaškog kraj, koji je zaštićena kulturno-istorijska celina.
Preuzmite android aplikaciju.