Igračke su najveće blago dece i, realno, jedino što poseduju. Svoje omiljene najčešće ne puštaju iz vida ili iz kreveta, a kako se vuku svuda, nije ni čudo što skupljaju prljavštinu.
Osim vidljive masnoće, igračke su često leglo bakterija, alergena, pa čak i buđi, a različite igračke zahtevaju različito održavanje. Pružamo savete o tome kako i koliko često čistiti i dezinfikovati igračke da bi vaša deca bila bezbedna.
Koliko često treba čistiti igračke?
Koliko često igračke treba prati zavisi od toga koliko se koriste. Naravno, češće pranje je neophodno ako je dete bolesno.
Evo nekoliko opštih smernica za zaštitu zdravlja vašeg deteta:
Gumene i tvrde plastične igračke su najlakše za održavanje i treba ih čistiti na nedeljnoj bazi ako se dete igra sa njima svaki dan. Plišane i slične igračke koje se peru u mašini za pranje veša mogu se čistiti i jednom nedeljno, posebno ako deca spavaju sa njima, ili svake druge nedelje. Elektronske igračke mogu da se peru samo na površini, pa ih treba brisati dezinfekcionim maramicama jednom nedeljno i svaki put kada je dete bolesno. Igračke za bebe zapravo najčešće završe u ustima, tako da im treba najviše pažnje. Vuče se po podu, ali ih i dalje čiste svaki drugi dan.
Dezinfekcija sirćetom?
Jednom rečju – ne. Sirće je odličan pomoćnik u čišćenju domaćinstva i uklanjanju kamenca, a iako može da ubije neke bakterije, nije dovoljno jak za sve bakterije koje se mogu naći na igračkama. Zato su topla voda i sapun sigurnija opcija. Kako očistiti gumene i plastične igračke? Na primer, takve igračke možete lako da operete u mašini za pranje sudova ako je imate. Slobodno izaberite uobičajeni ciklus pranja, a zatim ih dobro osušite. Ukoliko želite da dodatno dezinfikujete igračke, to možete učiniti dezinfekcionim maramicama ili sredstvom koje koristite u kuhinji. Samo ih obavezno nakon dezinfekcije isperite toplom vodom i dobro osušite, posebno ako dete stavlja ove igračke u usta. Posebno su problematične gumene igračke sa rupom na dnu, poput onih koje se koriste za kupanje. Naime, oko ovih rupa se vrlo brzo formira buđ. Zato je najbolje da takve igračke ne kvasite, jer ih nikada ne možete osušiti iznutra. Ako nađete buđ, odmah bacite igračku.
Kako perete plišane igračke u mašini za pranje veša?
Da biste održali igračke u najboljem mogućem stanju, sledite ove korake: Igračke prvo stavite u jastučnicu pa tek onda operite u mašini. Izaberite lagani program pranja i blagi ciklus centrifuge. Dobro osušite igračke nakon pranja. Nikada ne perite igračke koje imaju ugrađenu bateriju ili bilo koje metalne delove u mašini kako ne biste oštetili igračku ili mašinu.
Šta ako plišana igračka nije dozvoljena u mašini?
Neke plišane igračke, nažalost, imaju etiketu i dozvoljavaju samo pranje ruku. Možete i da ih usisate i poprskate dezinfekcionim sredstvom, ali ih onda ostavite dugo da se dobro provetre. Kako očistiti električne igračke? Kao i daljinski upravljač za televizor, možete očistiti samo površinu električne igračke. Prvo se uverite da je igračka isključena i izvadite baterije ako ih ima. Prvo možete umočiti krpu u toplu vodu i obrisati igračku da biste uklonili prljavštinu. Zatim obrišite suvom krpom. Da biste se oslobodili bakterija i virusa, koristite dezinfekcione maramice.
Da li vaša beba pati od grčeva? Isprobajte ovaj trik iz TikTok-a (VIDEO)
Preuzmite android aplikaciju.