Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како добро очистити дечије играчке и колико често их треба прати?

Играчке су највеће благо деце и, реално, једино што поседују. Своје омиљене најчешће не пуштају из вида или из кревета, а како се вуку свуда, није ни чудо што скупљају прљавштину.
Фото: Pixabay/Pexels

Осим видљиве масноће, играчке су често легло бактерија, алергена, па чак и буђи, а различите играчке захтевају различито одржавање. Пружамо савете о томе како и колико често чистити и дезинфиковати играчке да би ваша деца била безбедна.

Колико често треба чистити играчке?

Колико често играчке треба прати зависи од тога колико се користе. Наравно, чешће прање је неопходно ако је дете болесно.

Ево неколико општих смерница за заштиту здравља вашег детета:

Гумене и тврде пластичне играчке су најлакше за одржавање и треба их чистити на недељној бази ако се дете игра са њима сваки дан. Плишане и сличне играчке које се перу у машини за прање веша могу се чистити и једном недељно, посебно ако деца спавају са њима, или сваке друге недеље. Електронске играчке могу да се перу само на површини, па их треба брисати дезинфекционим марамицама једном недељно и сваки пут када је дете болесно. Играчке за бебе заправо најчешће заврше у устима, тако да им треба највише пажње. Вуче се по поду, али их и даље чисте сваки други дан.

Дезинфекција сирћетом?

Једном речју – не. Сирће је одличан помоћник у чишћењу домаћинства и уклањању каменца, а иако може да убије неке бактерије, није довољно јак за све бактерије које се могу наћи на играчкама. Зато су топла вода и сапун сигурнија опција. Како очистити гумене и пластичне играчке? На пример, такве играчке можете лако да оперете у машини за прање судова ако је имате. Слободно изаберите уобичајени циклус прања, а затим их добро осушите. Уколико желите да додатно дезинфикујете играчке, то можете учинити дезинфекционим марамицама или средством које користите у кухињи. Само их обавезно након дезинфекције исперите топлом водом и добро осушите, посебно ако дете ставља ове играчке у уста. Посебно су проблематичне гумене играчке са рупом на дну, попут оних које се користе за купање. Наиме, око ових рупа се врло брзо формира буђ. Зато је најбоље да такве играчке не квасите, јер их никада не можете осушити изнутра. Ако нађете буђ, одмах баците играчку.

Како перете плишане играчке у машини за прање веша?

Да бисте одржали играчке у најбољем могућем стању, следите ове кораке: Играчке прво ставите у јастучницу па тек онда оперите у машини. Изаберите лагани програм прања и благи циклус центрифуге. Добро осушите играчке након прања. Никада не перите играчке које имају уграђену батерију или било које металне делове у машини како не бисте оштетили играчку или машину.

Шта ако плишана играчка није дозвољена у машини?

Неке плишане играчке, нажалост, имају етикету и дозвољавају само прање руку. Можете и да их усисате и попрскате дезинфекционим средством, али их онда оставите дуго да се добро проветре. Како очистити електричне играчке? Као и даљински управљач за телевизор, можете очистити само површину електричне играчке. Прво се уверите да је играчка искључена и извадите батерије ако их има. Прво можете умочити крпу у топлу воду и обрисати играчку да бисте уклонили прљавштину. Затим обришите сувом крпом. Да бисте се ослободили бактерија и вируса, користите дезинфекционе марамице.

Да ли ваша беба пати од грчева? Испробајте овај трик из ТикТок-а (ВИДЕО)

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке