Svaki stepen manje temperature u stanu znači uštedu šest procenata energije. Ukoliko je kuća dobro izolovana i ima kvalitetne prozore trošiće se i do šest puta manje energije.
Dok potrošači još sa nestrpljenjem čekaju očitavanje brojila za oktobarsku utrošenu struju, kako bi sa prvim narednim računom videli da li su uspeli da uštede time što su isključivali punjače iz štekera, ili što su domaćice stavljale poklopce na šerpe dok su kuvale, iz Agencije za energetiku Srbije (AERS) stigle su nove preporuke kako racionalno trošiti energiju.
Lepa vest je što je Srbija uspela da uštedi oko 16 odsto električne energije za prvih 17 dana ovog meseca u odnosu na potrošnju 2021. u ovo vreme. Iz AERS-a apeluju da ako domaćinstva nisu našla nešto povoljniji ogrev, jer nema šta nije poskupelo, energija mora racionalno da se troši, pošto je velikim delom neobnovljiva.
Ukoliko je kuća dobro izolovana i ima kvalitetne prozore trošiće se i do šest puta manje energije, budući da se dve trećine utroši za grejanje. Nove peći iskoriste i do 90 odsto goriva, dok stare oko 50 procenata.
Savetuju da se prilikom nabavke uređaja vodi računa da veličina odgovara broju članova domaćinstva, učestalosti korišćenja i klasi energetske efikasnosti. Navode da uređaji A klase troše i do 45 odsto manje struje nego stari. Preporučuju ugradnju termostatskih ventila na radijatore, sobnog termostata i regulaciju na kotlu čime se potrošnja može smanjiti i do petine.
Postavljanje izolacionih traka u stolariju i ne zaklanjanje radijatora nameštajem je takođe veoma korisno. Napominju da svaki stepen manje temperature u stanu znači uštedu šest procenata energije. Predlažu nabavku bojlera odgovarajuće veličine i njegovo postavljanje što bliže mestu potrošnje. Bojler radi uštede treba držati podešen na temperaturi između 50 i 60 stepeni, a uključivati noću u vreme četiri puta jeftinije struje.
Frižider treba da odgovara potrebama, jer preveliki rasipa energiju pošto hladi isto bez obzira na to koliko je pun. Uz napomenu da treba kupovati frižidere bez stvaranja leda, preporučuje se da njegovo mesto ne bude pored izvora toplote. Iz AERS-a upućuju na korišćenje štedljivih sijalica koje sa pet puta manjom potrošnjom daju isto svetla, i kupovinu sijalica energetske A klase.
Nove mašine za veš troše upola manje struje i vode nego stare, a uz korišćenje efikasnih sredstava može se prati i na nižim temperaturama. Navode i da mašine za pranje posuđa troše znatno manje tople vode nego pri ručnom pranju. Iz AERS-a predlažu da mali kućni aparati što manje rade u stendbaj režimu, jer tako troše i do petine energije.
Preuzmite android aplikaciju.