Наравно да не можете да пустите дете да уради све што би оно желело јер то у многим ситуацијама може да буде опасно по његово здравље или живот. Сасвим је нормално да мала деца не умеју добро да процењују ризике јер за то у раном узрасту немају довољно менталних капацитета, а родитељи су ту да би их усмеравали и постављали им границе.
Међутим, као што сви знамо, то постављање границе не прође увек глатко, па многи малишани умеју да се озбиљно и упорно буне на свако мамино и татино „не можеш“ или „не смеш“, а нарочито када око себе гледају децу којој је дозвољено то што би они хтели.
Није неуобичајено да на неку постављену границу од свог детета предшколског узраста чујете „Али, није фер!“ јер је управо то период када почињу да схватају да не важе сви услови за све – на пример, детету од четири године не можете да дозволите да се пење на ограду, а оно гледа неко старије дете које управо то ради.
Без обзира на све, јако је важно да родитељи поставе јасна правила и забране када је то потребно, али и да детету објасне зашто оно не може нешто што неко други ради.
Психолози су за руски портал Парентс дали савете како да објасните детету зашто оно не сме нешто што је неком другом дозвољено.
Зашто не могу касније да идем у кревет?
Психолози кажу да се таква „потреба“ најчешће јавља у породицама где има више деце, која услед различитих узраста имају и неке другачије рутине. Уобичајено је тада се млађе дете противи што оно не може све исто што и старији брат или сестра и сматра да није фер што оно мора на спавање, док они још нису ни зубе опрали.
Покушајте тада да објасните детету да су његов брат или сестра одвојене личности и не морају нужно да раде све исто што и оно. На пример, ако тата носи наочаре, то значи и да сва деца морају да их носе, те исто важи и за рутине. У различитом узрасту тело има различите потребе, те је петогодишњаку потребно и више сна него детету од осам или 12 година.
Умирите малог бунтовника и реците му да ће, када мало одрасте, и он моћи касније у кревет, попут брата или сестре.
Савет психолога је и да када покушавате да објасните детету нешто, третирате га као да је једнако вама. Деца желе да брзо одрасту и да буду одрасли, па то искористите у своју предност. Временом ће жеља да имитира одрасле помоћи да прихвати оно што му се не допада.
Зашто ја морам да једем воће кад сви једу колаче?
Без обзира на то да ли је у питању колачић или куповина неког скупоценог телефона, не оклевајте да свом детету објасните да свака породица има своја правила, границе, обичаје и вредности. На пример, ваша породица покушава да води здрав живот, а то подразумева и да се не једе превише слаткиша. Ако је у питању мало дете, може да му објасните да ако једе превише слаткиша, неће имати довољно снаге ни енергије да учествује у породичним вожњама бицикла, скијању…
Зашто други добијају већи џепарац него ја?
Питање новца је увек веома осетљиво, али је важно да буде искрени са дететом у вези са тим. Разговарајте са њим као са одраслом особом о томе како се распоређује породични буџет, саветују психолози. Објасните му да већина зарађеног новца иде на храну, одећу, рачуне… Такође, напомените му да породице имају различите буџете и трошкове, те да и висина џепарца коју деца добијају зависи од тога.
Ипак, дајте му до знања да то није ствар због које треба да очајава, већ уместо тога смислите на шта би дете могло да потроши тај новац – било на неку ситницу или да га одвоји и тако штеди за нешто што жели да купи.
Преузмите андроид апликацију.