Drage mame i tate, roditeljstvo je jedna od najlepših stvari na svetu, ali nemojte reći da vam niko do sada nije rekao da će doći periodi u kojima će vas prilično boleti glava.
Jedan takav period nalazi se ispred nas. Polazak đaka u školu, zvaničan početak nove školske godine i vesnik svih roditeljskih glavobolja, takozvani, prvi septembar.
Dobro, novosadski roditelji đaka prvaka, ipak, imaju jednu brigu manje, ukoliko uzmemo u obzir da je Grad Novi Sad izdvojio deo svojih budžetskih sredstava kako bi svi polaznici u prvi razred besplatno dobili svoju aparaturu za usvajanje znanja.
Njihovo je samo da izaberu kakve će im sveske i peratonice (prenice – ukoliko čita neko ko nije Novosađanin) krasiti školske klupe i odlučno se priključe vojsci oštrih olovaka.
Za prijem na akademiju oštrih olovaka polaznicima su potrebne:
– školska torba ili ranac
– sveske i pernica (po novosadskom peratonica)
– olovke, gumice za brisanje, drvene bojice i flomasteri
– tempere, vodene boje, blok broj 5
– oprema za fizičko
Ostavljamo vam cenovnik kako biste se kod kuće, na vreme, opremili i napravili plan šta vam sve treba, te ne trošili novac na “mamipare“ na koje ćete nailaziti u prodavnicama.
Da krenemo od prve i najvažnije stavke na ovom spisku, od školske torbe.
Savet za sve roditelje koji opremaju svoje prvačiće jeste da kupe što kvalitetniju torbu, pravljenu od čvršćih materijala, koja bi njihovom detetu trebala da potraje barem nekoliko godina.
Ono na šta roditelji često ne obraćaju pažnju jeste veličina i težina torbe. Ukoliko torba ne odgovara visini vašeg deteta, može doći do toga da mu se krivi kičma, te da mu je i prazna preteška, a kamoli kada je obogati dragocenim knjigama.
Školsku torbu možete nabaviti u knjižarama, prodavnicama igračaka, super marketima, ali i kineskim radnjama.
U zavisnosti od toga koje mesto ćete odabrati za kupovinu, zavise i cene. One se kreću između 1.500 dinara i 15.000 dinara.
Neke od prodavnica koje važe za one sa najlepšim asortimanom su “Dexy co“ i “Universal“.
Pored kvalitetne torbe, vašem đaku prvaku trebaće nekoliko svezaka. Ukoliko pitate dete, jedino je bitno da te sveske budu što lepše i šarenije, međutim, kao i svakom roditelju, vaš akcenat biće na ceni.
Sveske mekih korica mogu se pronaći u cenovnoj klasi od 40 pa do 200 dinara. To su, naravno, one obične.
Ukoliko vam je dete “šljampavije“, pa mu se sve sveske izlome na ćoškovima i dobiju “uši“, moraćete da izdvojite nešto više novca, jer cene ukoričenih svezaka idu i do 1000 dinara (to su vam one sa spiralama, šljokicama, katancima i svom propratnom opremom).
Sveske, pored regularnih knjižara, sve češće možete nabavljati po jeftinijim cenama u velikim marketima. Pogotovo sada kada je polazak u školu sveobuhvatna tema na svakom koraku!
Za blok broj pet potrebno je izvdojiti oko 100 dinara i mnogo strpljenja, živaca i detrdženta da oribate ona umetnička dela, naslikana vodenim bojama i temperama, koja pomalo “izvire“ izvan belog papira.
Gumice za brisanje možete naći već od 30 dinara, pa na gore. Spektar je širok, od onih koji brišu i grehe iz prošlosti, do onih koje samo pocepaju papir, ali ništa ne uspeju da obrišu. Tehničke olovke i hemijske drže istu početnu cenu kao i gumice, mada ovde su česta pojava neki veoma skupi eksponati.
Drvene bojice i flomasteri se najčešće nabavljaju u kineskim prodavnicama. Naravno, za one kojima je bitno da im pribor za bojanje bude kvalitetan, uvek postoji sigurna ‘’Stadler’’ varijanta koja košta koji dinar više, ali i duže traje, naravno, onome ko ume da sačuva svoje stvari.
Flomastere i bojice možete naći širom Novog Sada u cenovnoj klasi između 150 i više od 3000 dinara.
U mnogim prodavnicama, prilikom kupovine peratonice (to vam je isto što i pernica, samo na novosadskom, ako još uvek niste naučili), možete naići na one prazne koje ponekad koštaju i manje od 100 dinara, do onih punjenih osnovnim priborom, ali i onih koje imaju svu propratnu aparaturu za celokupno školovanje, poput lenjira koji meri stepene, šestara, itd…
Poslednja stavka na listi stvari koje morate obezbediti svom prvačiću pre polaska u školu jeste i oprema za fizičko.
I ne, ona ne služi samo da bi već dovoljno tešku školsku torbu dodatno otežali, već da bi se makar dva puta nedeljno vaši najmlađi učili zdravim navikama.
Opremu za fizičko možete nabaviti bilo gde. Ona bi trebala da bude poslednja stavka oko koje će vas boleti glava, jer će običan pamučni šorc i majica odraditi posao.
Ugljeni štapići i naliv-pera će morati da sačekaju još neko vreme kako bi izvršili atak na roditeljski novčanik.
Ipak je đacima prvacima na početku najpotrebnija investicija što unikatnija nalepnica za svesku ili knjigu i obavezan uvijač koji će kasnije, u toku godine, iškrabati i izbušiti.
Naš savet vam je da ove godine malo više posećujete velike hiper markete. Čini nam se da su ovi naši, novosadski, ozbiljno shvatili to da se ovde školuju budući nosioci kulture našeg grada, te su se opremili, što bi se reklo, “od igle do lokomotive“.
Preuzmite android aplikaciju.