Процене су да површина кровова у Србији заузима 600 квадратних километара и да бисмо, ако се искористи само 10%, могли да имамо око шест гигавата из соларних панела.
Јавни позив за субвенционисање уградње соларних панела требало би да буде расписан 3. септембра, а Влада Србије усвојила је Уредбу којом се прописују критеријуми, услови и начин обрачуна потраживања и обавеза између купца-произвођача (,,просумера“) и снабдевача.
Како је у Уредби објашњено, купац-произвођач је крајњи купац који је на унутрашње инсталације прикључио сопствени објекат за производњу електричне енергије из обновљивих извора, при чему се произведена електрична енергија користи за снабдевање сопствене потрошње, а вишак произведене електричне енергије испоручује у систем.
Статус купца-произвођача могу да стекну домаћинство, стамбена заједница, односно правно или физичко лице или предузетник који купује електричну енергију за своје потребе, односно за потребе домаћинства и то ако: је закључен уговор о потпуном снабдевању са нето мерењем односно нето обрачуном; ако инсталисана снага производног објекта није већа од одобрене снаге прикључка објекта крајњег купца; ако производни објекат и мерно место испуњавају све техничке и безбедносне захтеве, и ако прикључи на своју унутрашњу инсталацију производни објекат.
О исплативости уградње соларних панела прочитајте ОВДЕ.
Стамбена заједница добија статус купца-произвођача у случају да један или више њених чланова заједнички изграде производни објекат на заједничком делу зграде.
Мали купци електричне енергије су крајњи купци (правна лица и предузетници) који имају мање од 50 запослених, укупан годишњи приход у износу до 10 милиона евра у динарској противвредности, чији су сви објекти прикључени на дистрибутивни систем електричне енергије напона нижег од 1 kV и чија је потрошња електричне енергије у претходној календарској години до 30.000 kWh у складу са законом којим се уређује енергетика.
Како да се прикључите
Крајњи купац је дужан да поднесе захтев за закључење уговора о потпуном снабдевању са нето мерењем односно нето обрачуном, као и да пре подношења захтева изгради производни објекат и прилагоди мерно место за стицање статуса купца-произвођача.
Дужан је и да оператору достави оригинал изјаве извођача радова са потврдом одговорног извођача радова да су уређаји, инсталације и мерно место исправни и изведени у складу са прописима и стандардима.
Купац-произвођач може да инсталира и користи складиште електричне енергије за сопствене потребе у комбинацији са производним објектом, при чему инсталација складишта мора бити таква да складиште не може да преузима енергију из преносног, дистрибутивног, односно затвореног дистрибутивног система, већ само из производног објекта.
У случају да купац-произвођач смањи одобрену снагу објекта на чије је унутрашње инсталације прикључен производни објекат дужан је да истовремено смањи и инсталисану снагу производног објекта у складу са смањењем одобрене снаге, а у складу са законом којим се уређује коришћење обновљивих извора енергије.
О најављеним инвестицијама у област ОИЕ када је у питању Србија можете прочитати ОВДЕ.
Након изградње производног објекта крајњи купац доставља електронским или писаним путем надлежном оператору система захтев за пуштање производног објекта у пробни рад.
Уколико се током пробног рада установи да је рад производног објекта усаглашен са издатим решењем о одобрењу за прикључење, купац-произвођач прибавља употребну дозволу и доставља захтев за пуштање производног објекта у трајни рад.
Купац-произвођач дужан је да са техничком опремом и уређајима који му служе за производњу и испоруку електричне енергије произведене из обновљивих извора енергије (фотонапонски панели, каблови, електрична и мерна опрема и др), у случају да постану отпад услед квара или краја животног циклуса, поступа у складу са законом којим се уређује управљање отпадом.
Трошкови приступа систему се обрачунавају купцу-произвођачу на основу методологије за одређивање цене приступа систему.
Вишак електричне енергије се може пренети на наредне обрачунске периоде у оквиру периода за поравнање потраживања и обавеза између купца-произвођача и снабдевача, а не може утицати на претходне обрачунске периоде.
О соларним панелима као делу нове енергетске политике Републике Србије прочитајте ОВДЕ.
Преузмите андроид апликацију.