Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како да се носите са особом која прича само о себи? Три савета за прекид токсичног разговора

Изборите се са нарцисоидним особама.
Фото: Pexels/Aleksandar Andreev

Сви смо сигурно искусили ситуације када се нађемо у неком “разговору” са нарцисом или особом која прича само о себи и није заинтересована да чује било шта о вама.

Начин на који овакви људи воде разговор може да буде резултат њихове самољубивости и генералне незаинтересованости за друге људе али и бриге о томе шта би саговорник могао да им каже.

Покушај да се прекине такав разговор може да буде изазован, али када сте свесни да је разговор “изгубљен” и да нема више шта да се добије, постоје начини да напустите интеракцију са поштовањем.

ТикТокер и адвокат Џеферсон Фишер је поделио са својом публиком 3 начина која је он конципирао: „Када особа почне да доминира или монополизује разговор, то више није разговор, већ монолог, а ја нисам купио карту да га чујем.”

Три начина да прекинете људе који доминирају разговором

1. Прекините их

Први савет који Фишер даје гледаоцима да изађу из разговора са људима који покушавају да вербално доминирају јесте да их једноставно прекинете. „Ово је један од ретких изузетака где је прекидање неопходно, јер ако неће ценити ваше време, ваш је посао да га заштитите,” саветује Фишер.

Ако одлучите да се носите са тим на овај начин, само користите њихово име да бисте привукли њихову пажњу и не морате чак ни да чекате паузу у разговору. Почните тако што ћете изговарати име тихо и напредујте до веће јачине звука док не привучете њихову пажњу, што ће их приморати да се зауставе.

2. Филтрирајте и поново “сажваћите” тему

Када их успешно спречите да даље причају, поновите им оно што су вам рекли. То им говори да сте их чули и разумели.
После тог тренутка можете затражити мишљење те особе, дајући им тако прилику да заиста разговарају али и прилику да схвате да су преузели разговор и одвели га у непознато.
Алтернативно, можете понудити своје мишљење како бисте затворили круг о теми о којој се расправља.

3. Поставите временско ограничење

Ако сте све то урадили, а они и даље инсистирају да управљају разговором, дајте им временско ограничење.
На пример „Хеј, имам око два минута, а онда морам да идем и завршим неке послове.”
Без обзира колико времена дате, важно је да се држите рока и да одете када време истекне, јер сте већ поставили то очекивање.

Najgora večernja navika zbog koje se ceo sledeći dan osećate umorno

Преузмите андроид апликацију.