Na policama prodavnica ima toliko različitih proizvoda i različitih brendova istih proizvoda da je teško sve ih isprobati i znati koji je proizvod za nas najkorisniji.
Mnogi od nas u svojim domovima imaju čitav niz proizvoda za različite površine i materijale, za koje izdvajamo priličnu količinu novca.
S obzirom da je zbog opšteg poskupljenja svaka ušteda dobrodošla, donosimo vam nekoliko opcija za domaća sredstva za čišćenje.
Sredstva za čišćenje podova
Ako želite da polirate svoje podove kako bi ponovo zablistali, pokušajte da koristite sodu bikarbonu. Ako želite da očistite masne mrlje na podovima od linoleuma bez voska, pokušajte sa rastvorom od pola šolje belog sirćeta i oko 2 litra vode. Vaš pod će izgledati blistavo čisto.
Linoleum se može održavati i mokrim brisanjem rastvorom blagog deterdženta za svakodnevno čišćenje (nežni deterdženti sa manje hemikalija, na primer, deterdžent za pranje sudova) i vodom. Da biste zaštitili pod, preporučuje se da u vodu za brisanje dodate punu kapu ulja za bebe.
Za podove od cigle i kamena, pomešajte jednu šolju belog sirćeta u približno 4 litre vode. Istrljajte ispod četke i ovim rastvorom, a zatim isperite.
Za podove od keramičkih pločica, pomešajte četvrtinu šolje belog sirćeta i približno 4 litre vode. Ovo rešenje uklanja većinu prljavštine bez ribanja.
Čišćenje mrlja od tepiha
Krv: Odmah isperite mrlju hladnom vodom ili sodom i osušite je peškirom. Ponovite ako je potrebno.
Mastilo: Potopite mrlje od mastila u limunov sok.
Otisci od blata: Pospite so po blatu i ostavite da se osuši pre usisavanja.
Urin: Prvo obrišite mesto peškirom, zatim ga isperite penom od tečnog deterdženta za pranje sudova, a zatim isperite rastvorom od pola šolje sirćeta i jednog litra tople vode. Postavite peškire preko područja i stavite malo težine preko njega da upije višak vlage. Ostavite da odstoji 6 do 8 sati, a zatim uklonite peškir, ponovo četkajte i ostavite da se tepih potpuno osuši.
Povraćka: Pomešati belo sirće sa vodom u odnosu 1:8. Naprskajte na mrlju i ostavite jedan do dva minuta. Zatim koristite papirne peškire da upijete preostalo sirće sve dok više ne bude vlage.
Čađ: Obilno pospite područje solju. Ostavite so da se slegne najmanje 15 minuta pre usisavanja.
Čišćenje nameštaja
Pomešajte biljno ili maslinovo ulje i limunov sok u omjeru 2:1. Nanesite i polirajte mekom krpom. Na taj način će nameštaj dobro izgledati i mirisati.
Sredstva za čišćenje stakla i prozora
Domaće sredstvo za čišćenje stakla možete napraviti sami uz pomoć dve kašike sirćeta na litar vode ili dve kašike amonijaka na litar vode.
Da biste očistili brušeno staklo, stavite sodu bikarbonu na vlažnu krpu i njome očistite staklo. Isperite, a zatim ispolirajte mekom krpom. Uklonite mrlje na staklu pastom za zube. Nakon trljanja sa pastom, očistite mekom krpom.
Sredstva za uklanjanje masti
Ako mast završi na podu vaše kuhinje, odmah pospite solju da biste apsorbovali mast i sprečili mrlje. Ako prospete mast na drveni pod, odmah stavite kockice leda ili veoma hladnu vodu na mesto. Mast će se stvrdnuti i onda se može pažljivo ostrugati. Na kraju, ispeglajte komad tkanine ili presavijeni papirni peškir preko mesta masti da biste upili preostalu masnoću.
Održavanje odvoda
Nedeljno sipajte kotlić ključale vode u odvod da biste rastvorili svu masnoću koja se možda nakupila, ili sipajte malo sirćeta i sode bikarbone u odvod da biste razbili masnoću i osvežili vaš odvod svežim mirisom.
Višenamenska sredstva za čišćenje
Rastvor sirćeta i soli je odličan za čišćenje različitih površina. Generalno, za čišćenje je dobar i rastvor od četiri kašike sode bikarbone i jednog litra tople vode. Takođe možete koristiti sodu bikarbonu tako što ćete je staviti direktno na mokri sunđer. Očistiće i osvežiti sve površine u kuhinji i kupatilu.
Stručnjaci savetuju: Evo gde ne bi valjalo da vam stoji TV u dnevnoj sobi
Preuzmite android aplikaciju.