Namirnica bez glutena, puna proteina, sprema se slično kao pirinač i odlična je zamena za njega.
Ukoliko je do sada niste probali, vreme je da uvrstite ovu super namirnicu u svoju ishranu.
Sve veću popularnost kinoa stiče zahvaljujući blagotvornom dejstvu koji ima na ljudsko zdravlje, lakoći pripreme i bogatstvu hranljivih sastojaka koje sadrži.
Obiluje proteinima, vlaknima, vitaminima i mineralima, belančevinama, aminokiselinama, neprobavljivim vlaknima, fosforom, magnezijumom, cinkom, bakrom, manganom i gvožđem i smatra se nutritivno najvrednijom namernicom na planeti. Ono što je bitno napomenuti jeste da je kinoa bez glutena, pa mogu da je koriste osobe koje pate od celijaklije.
Ova južnoamerička žitarica nekada je nazivana i „zlatom Inka“ budući da je bila na ceni kao izvor snage i izdržljivosti za ratnike. Kao i amarant, kinoa se svrstava u takozvane pseudožitarice jer, iako ne pripadaju grupi žitarica, njihove semenke podsećaju na žitarice i koriste se na slične načine kao žitarice.
U prodavnicama zdrave hrane možete je naći u beloj i crvenoj varijanti.
Kinoa može slobodno da se koristi kao zamena za pirinač u kombinaciji sa svežim povrćem.
Kuvanje kinoe uopšte nije teško.
Najpre je treba oprati, a neki kuvari preporučuju i da je potopite na 5-10 minuta. Zatim se kinoa naliva vodom u odnosu 2:1, čeka se da proključa i kuva se na tihoj vatri oko 15 minuta. Za to vreme kinoa će da nabubri i da se uveća čak 4 puta.
Preuzmite android aplikaciju.