Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Где ће се градити Меморијални центар посвећен жртвама погрома у Новом Саду (ФОТО)

Меморијални центар посвећен свим жртвама погрома 1942. године у Бачкој, биће смештен у простору дистрикта у близини Моста Слободе у Новом Саду.

Овај пројекат поверен је фирми „Spring Studio“ из Београда, чији ауторски рад је освојио другу награду (прва није додељена) на урбанистичко-архитектонском конкурсу, који је расписала Фондација Нови Сад – Европска престоница културе, за најзначајнији меморијални пројекат Новог Сада.

У оквиру комплекса планирају се три програмске целине:
  • Објекат Меморијалног центра
  • Меморијални парк
  • Пратеће партерно и саобраћајно уређење

„Читав Меморијални парк замишљен је као логичан наставак еколошког коридора Дунава и Лиманског парка, те треба да буде пејзажно обликован као први ниво уласка у тихо место сећања, док је објекте требало обликовати као „land art“ који је интегрални део топографије парка“, пише у конкурсном задатку.

Фото: Фондација Нови Сад – Европска престоница културе

У оквиру комплекса планирана је и изградња „Хладне собе“ у којој би се симулирало окружење из јануара 1942. године.

„У оквиру Целине 2 пројектовати Хладну собу (око 40 квадратних метара) као просторно-уметничку инсталацију у којој ће се симулирати физичке особине спољашњег окружења какве су биле у јануару 1942. године. Tемпература, струјање ваздуха, звукови и слично. Хладна соба је место апсорпције и рефлексије у којој ће посетиоци доживети неку врсту физичке и психичке реакције као одговора на оно што су жртве доживеле“, наводи се у конкурсу.

Фото: Фондација Нови Сад – Европска престоница културе

Такође је скренута пажња да је неопходно прецизније установити модификацију терена, као и могућност да се постојећи паркинг уз Дистрикт трансформише у јавни простор, односно трг, којим би се суседни садржаји „објединили“.

У документацији се такође наводи да ће максимални капацитет када се одржавају семинари, конференције и слично буде 230 особа и да би центар имао 12 стално запослених, уз спољно ангажоване раднике обезбеђења и одржавања објекта.

Тим за даљу координацију активности на пројекту будућег Меморијалног центра Град Нови Сад је формирао у сарадњи с Епархијом бачком и Фондацијом „Нови Сад – Европска престоница културе“.


Меморијални центар прича аутентичну причу злочина над цивилним становништвом јужне Бачке у погрому 1942. године.

Погром или Рација у јужној Бачкој, је назив за ратни злочин и масакр који су над цивилним становништвом јужне Бачке, претежно Србима и Јеврејима, извршили припадници оружаних снага и војске Краљевине Мађарске (Хонвед), за време Другог светског рата током мађарске окупације Бачке.

Рација је спроведена између 4. и 29. јануара 1942. године Отпочела је у насељима Шајкашке регије (4-19. јануар), наставила се у Новом Саду (21-23. јануар), а завршила у Бечеју (25-29. јануар).

Рација је била резултат добро смишљене и дуго припремане акције, у којој су учествовали многи највиши војни и цивилни функционери Мађарске. Као повод за геноцид, наведени су „наводни“ устанци партизана у Бачкој.

У погрому је страдало готово 4.000 људи, од чега преко 1.200 у Новом Саду. Највише је страдало Јевреја, затим Срба, а убијани су и припадници других етничких група: Рома, Русина и Руса.

Фото: Градске инфо

Данас у Новом саду постоји Споменик жртвама рације, где се одржавају и комеморације. Српска православна црква је канонизовала жртве, те су за светитеље проглашени Свети новомученици новосадски.

Trasa novog pešačko-biciklističkog mosta – gde će početi most, gde tunel, a gde će se nalaziti izlaz? (FOTO)

Преузмите андроид апликацију.