Nije preuveličavanje ako prelaženje centralnih ulica u prestonici Egipta uporedimo sa ekstremnim sportom, a lutanje Gradom mrtvih, srednjovekovnim grobljem u starom Kairu na kom zapravo žive ljudi, sa scenama iz filma o zombijima.
Nećemo preterati ni kad kažemo da je Kairo večito ogrnut slojevima smoga kroz koje se tek ponekad naziru piramide iz obližnje Gize, da je buka u njemu užasavajuća, te da čitav grad, obojen u bež i oker deluje do te mere prljavo da se ni njegovi najstariji stanovnici ne sećaju kad je jednom bio čist.
Uprkos svemu tome, postoji nešto magično u ovom megalopolisu, njegovim šarenim bazarima, kompleksnoj kulturi, ljubaznim lokalcima i jedinstvenoj geografiji koju odlikuje dualizam najveće pustinje na svetu, Sahare i najveće reke na svetu, Nila.
Ovu urbanu košnicu blizu dvadeset miliona ljudi naziva domom. To je grad koji ne spava, u kom koegzistiraju drevno i moderno, koji onima koji ga posete nudi svoju raskošnu prošlost i dramatičnu sadašnjost i koji ima bezbroj načine da nas osvoji.
U Kairo turisti najčešće dolaze u sklopu organizovanih jednodnevnih ekskurzija, istovareni su iz autobusa ispred Egipatskog muzeja da vide mumije, promuvaju se po Citadeli, skoknu do piramida i predveče se vrate na svoje kruzere ili u rizorte.
Užurbani izleti teško da ostave vremena i za ono predviđeno – budući da je u najvećem muzeju Kaira izloženo preko sto hiljada predmeta, a još manje za usputno ćaskanje sa radoznalim mladim Egipćanima koji lako započinju razgovor sa strancima u parku, obilazak zelenih pluća Kaira – ostrva Gezira ili opuštanje uz kafu i kunafu u nekoj od prastarih lokalnih poslastičarnica.
Razumljivo je da pomenute istorijske spomenike pod obavezno treba obići čak i ako to znači guranje sa hiljadama posetilaca iz celog sveta.
Međutim, tu su i druge mnogobrojne atrakcije koje ne treba propustiti ukoliko želite videti Kairo iz različitih perspektiva. Jedno od ovih mesta je koptski Kairo, deo starog grada sa pravoslavnim crkvama koji osim što je interesantan arhitektonski najbolje simbolizuje diverzitet koji Egipćanima nije stran.
Ovde se nalaze antička vavilonska tvrđava, brojne crkve, sinagoga, kao i koptski muzej, posvećen ovoj manjini koja čini oko deset odsto stanovništva Egipta.
Kairo je idealno mesto za uživanje u plesu derviša – takozvanom sufi plesu. Legenda kaže da je ritual derviškog plesa prvi put izveo sam Rumi, sufijski pesnik i mistik, polovinom 13.veka.
Ovaj običaj se održao do danas, te ples u svečanoj atmosferi ove jedinstvene ceremonije izvode Rumijevi sledbenici. Iako je ritual doživeo izvesnu komercijalizaciju te se izvodi ne samo kao religijski nego i umetnički performans, i danas se smatra da ovaj ples dovodi do prosvetljenja i približavanja Bogu.
Ritual odlikuju s početka blagi pokreti i okretanje koji postaju sve brži kako se derviš približava stanju transa. Jedno od mesta gde se može prisustvovati plesu je “Wekalet el Ghouri” centar za umetnost.
Možda i najinteresantnija tačka na ne-turističkoj mapi Kaira je Grad mrtvih, u starom gradu. Da li zbog samog naziva ili neopravdano loše reputacije, putnici ga izbegavaju, iako se radi o prilično jedinstvenom mestu.
Grad mrtvih je, naime, prastaro groblje gde se kripte i mauzoleji zaboravljenih pokojnika i naknadno izgrađene okolne barake, danas koriste kao manje ili više privremena prebivališta siromašnih lokalaca.
Prosečnom turisti iz Evrope ovo zvuči morbidno, te se Grad mrtvih obično zaobilazi u širokom luku, međutim, svedočanstva onih koji su ga posetili govore o ljubaznim “domaćinima” koji u sred ove neobične scenografije, među mrtvim susedima, vole da proćaskaju sa posetiocima iz daleka.
Za kraj dana i prazne baterije postoji nekoliko dobrih opcija kao što su krstarenje “faluka” jedrenjakom po Nilu, posmatranje grada sa 187 metara visokog Kairo tornja ili uživanje u zalasku sunca u parku Al-Azhar .
Ova spektakularna urbana oaza se prostire na oko 30 hektara, i sa svojim malim jezerom i urednim ali raskošnim baštama pravo je osveženje u sred betonskih zgrada i idealno mesto za odmor od gradskog haosa.
Autor teksta: N. K.
Preuzmite android aplikaciju.