Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Када се помера сат за летње рачунање времена и како да припремимо организам за промену?

Померање сата ове године ће остати по истим принципима као и годинама за нама.
Фото: Pixabay/obpia30

Летње рачунање времена у 2023. години, ће почети 26. марта померањем за један час унапред (између суботе и недеље) у 2:00 рачуна се као 3:00.

Те ноћи ћемо спавати сат времена мање, али ће дан бити дужи. Дакле, од 26. марта излазак и залазак Сунца ће бити сат времена касније.

Померање сата у Србији, као и у већини земаља Европе, дешава се два пута годишње, последњег викенда у марту прелазимо на летње, док последњег викенда у октобру почиње зимско рачунање времена.

Летње рачунање времена је у Србији уведено 27. марта 1983. године, у складу с одлуком ЕУ, пре свега ради очекиване економске користи, бољег функционисања јединственог тржишта, транспорта и комуникација, индустрије. Сагласност о предлогу Европске комисије да се укине сезонско померање сата последње недеље у марту, односно у октобру, још није постигнута. Предлог је 2019. године подржао Европски парламент, али чланице га још нису усвојиле.

Иако потиче од веома интелигентног и практичног човека, Бенџамина Франклина, идеја о летњем и зимском рачунању времена изгледа није баш практична. Померање сата унапред у летњем периоду наводно треба да смањи потрошњу електричне енергије, повећа приход у туризму и угоститељству и спречи саобраћајне несреће.

Међутим, савремена истраживања то нису потврдила, нити су открила да постоје икакве значајне користи од померања времена, али зато све више истраживања указује да ово померање времена лоше утиче на људско здравље.

Прелазак са летње рачунање времена враћањем сата уназад на стандардно време сваког новембра је релативно бенигно. Иако неки људи могу да се осeћају као да су избачени из равнотеже и потребно им је неколико недеља да се опораве, истраживања нису повезала то са озбиљним утицајима на здравље.

Међутим, померање сата унапред на пролеће је теже за тело, него што је враћање уназад у новембру.

То је зато што се осећамо као да је седам сати ујутру иако наши сатови кажу да је осам. Дакле, то је дуготрајни прелазак на каснију јутарњу светлост на скоро осам месеци, не само на дан промене или неколико недеља након тога.

Ово је посебно приметно јер је јутарња светлост драгоцена, она помаже у постављању природних ритмова тела – буди нас и одржава нашу будност.

Иако тачни разлози још нису познати, то може да буде последица утицаја светлости на повећање нивоа кортизола, хормона који модулира одговор на стрес, или утицаја светлости на амигдалу, део мозга укључен у емоције.

Насупрот томе, излагање светлости касније увече одлаже ослобађање мелатонина у мозгу, хормона који подстиче поспаност. Ово може да омета сан и може да доведе до тога да свеукупно мање спавамо, а ефекат може да траје чак и након што се већина људи прилагоди губитку једног сата сна на почетку летњег рачунања времена.

Пошто пубертет такође проузрокује ослобађање мелатонина касније ноћу, што значи да тинејџери имају кашњење у природном сигналу који им помаже да заспе. Адолесценти су посебно подложни проблемима са спавањем због продуженог вечерњег светла на летњем рачунању времена. Ова промена у мелатонину током пубертета траје до наших 20-их година.

Адолесценти такође могу да буду хронично неиспавани због школских, спортских и друштвених активности.

Као што се сваке јесени радујемо томе што ћемо спавати један сат дуже када враћамо часовнике на зимско рачунање времена, прелазак који нас очекује крајем марта некако нас увек непријатно изненади.

Да ли сте спремни да померите сатове за један сат унапред?

Можда нам се само тако чини, али изгледа као да нам се летње рачунање времена увек некако само прикраде. Неће нам пријати да устајемо читав сат раније, па је најбоље да кренемо са прилагођавањем и почнемо да одлазимо раније у кревет 15 до 20 минута сваког дана.

Планирање промене може бити кључно за смањење њеног утицаја на циркадијалне ритмове вашег тела.

Такође, почните да прилагођавате време других дневних рутина које су временски сигнали и за ваше тело, као што су оброци, вежбање и узимање терапије.

Припрема унапред је посебно добар план за тинејџере, који су природно програмирани да остану до касно и спавају до касно, као и за било кога другог у породици ко је ноћна птица.

Уколико то не урадите, не треба очајавати

Никад није касно за почетак. Спавање је веома индивидуална ствар и свако дете ће другачије реаговати на промену времена. Уверите се да и ви као родитељ имате довољно одмора који вам је потребан, тако да не будете превише раздражљиви према детету.

Sprečite lošu krvnu sliku: Jedna šolja dnevno je dovoljna da smanjite rizik

Преузмите андроид апликацију.