Привилегија коју можете имати у животу јесте да постанете оно што заиста јесте, говорио је чувени психијатар.
Швајцарски психијатар и оснивач аналитичке психологије Карл Густав Јунг био је много више од човека који је открио концепт несвесног. Јунг је био специјалиста на пољу људских емоција, фантазија, потреба и стаза које нас воде до коначне среће.
„Сви смо ми извори лебдећег зла. Ја нисам оно чиме ме живот направи, већ оно што сам желео да постанем“, рекао је Јунг у једном интервјуу.
Веровао је да је индивидуализација процес који доводи до остваривања менталне слободе. Таква слобода дозвољава нам да живимо без страха или анксиозности, и да постанемо холистик који нема потребу ништа да крије.
Тада ће се манифестовати и ваше несвесно, дозвољавајући вам да јасније видите сопствене циљеве.
Много је начина да човек постане срећан. Али многи од њих воде човека у замклу позитивности, која у суштини погађа само „врх леденог брега“. Овакве методе су далеко од реалности и не нуде вам конкретно решење, већ живот у илузијама.
Јунг наводи пет ствари које чине рецепт за срећу, али такође каже да ћете, ако их будете опсесивно пратили, на крају добити контраефекат. Да бисте били срећни, сматра Јунг, морате имати јасну визију својих циљева, морате да будете флексибилни, предусретљиви и да верујете својој интуицији.
„Морате да научите да препознате присуство синхронизације, која ће ваш живот испунити неочекиваним чудима“, говорио је Јунг.
Ово је његова листа пет ствари које човека чине срећним:
1. Јако физичко и ментално здравље
Јунг није веровао да је главни циљ психологије лечење менталних поремећаја, већ је на њу гледао као на инструмент самопрепознавања, јасну дефиницију сопствених циљева и знања. За њега је исти кључ среће био и физичко здравље. Код њега су ова два концепта нераздвојива.
2. Здраве везе
Живети изоловано од других људи је погрешно. Свакоме је потребна пажња, пријатељство, сигурност и љубав. Морате са неким да комуницирате, делите, ширите видике, бринете о некоме и да неко брине о вама… Без тога нема среће.
3. Способност да опажате лепоту уметности и природе
Креативне особе стављају своје емоције, креативност, идеале, иновације и вештине у ствари које настају из њихове маште и то је оно што Јунг назива колективним несвесним. Морате бити способни да цените све што вас узнемирава, доноси задовољство и чини срећним. Исто важи за способност да цените природу. Сви смо ми деца природе. Свако створење и место на планети може нам дати важно знање, само морате да знате где да гледате.
4. Верујте у нешто
Према Јунгу, срећа је немогућа без духовне испуњености. Није важно да ли је у питању религија или филозофија, већ то да вера у нешто може да буде основа за ваше добро стање. Вера даје значење и продубљује свако искуство, а ваше постојање испуњава смислом и сврхом.
5. Занимљив посао
Јунг је пуно говорио о томе како је у детињству желео да буде археолог. Живот га је ипак одвео ка медицини, а затим се одлучио за психијатрију. У души је увек остао археолог, па је увек копао дубоко по души човека.
Колико ће вам посао бити занимљив не зависи увек од вас, али ако направите праве одлуке у каријери који вас воде ка вашим циљевима, онда ће вам проналажење посла који волите бити лако.
По чему се разликује јака особа од слабе
Преузмите андроид апликацију.