Početna > Život i stil
Život i stil

Jelovnik protiv napetosti: Crna čokolada, riba i orasi ublažiće anksioznost

Anksiznost je termin koji je ušao u svakodnevni govor u poslednje tri godine. Gotovo je nemoguće naći osobu koja s vremena na vreme ne oseća strah, uznemirenost i nekada neopravdan teret svakodnevice.
Foto: Pexels/Jess Loiterton

Ovaj osećaj prate neprijatni simptomi kao što su ubrzan rad srca, znojenje dlanova, smanjen fokus…često ometaju svakodnevno funkcionisanje i u težim oblicima potrebni su psihoterapija, pa čak i lekovi. Ono što, srećom, svako može da uradi za sebe je da dodatno obrati pažnju na ishranu koja igra važnu ulogu kod ovog psihičkog stanja.

Nutricionista Ana Todorović za osobe koje pate od anksioznosti prepeoručuje izbegavanje kafe, kao i drugih namirnica koje mogu da povećaju anksioznost poput previše kofeina, energetski napici, šećer, masna, jaka i prezačinjena hrana… Preporučuje adekvatan unos omega 3 masnih kiselina, dosta orašastih plodova i ribu poput skuše i lososa.

„Unos ovih zdravih masnih kiselina utiče na relaksaciju u smanjuju osećaj anksioznosti. Važnu ulogu ima triptofan, aminokiselina prisutna u orasima koji je prekursor nastanka hormona sreće serotonina. Osim serotonina za opuštanje važan je i dopamin, neurotransmiter za čiju izgradnju je neophodan vitamin B poreklom iz zelenog povrća, integralnih žitarica”, navodi naša sagovornica.

Crna čokolada

Za razliku od prostih šećera i obične, mlečne čokolade, crna čokolada je izuzetno korisna zbog polifenola iz kakaoa za koji postoje potvrđene naučne tvrdnje da utiče na smanjeje kortizola, poznatijeg kao hormona stresa. Što veći postotak kakaoa, veći je uticaj crne čokolade na smanjenje anksioznosti. Predlog je kombinovati je sa bobičastim voćem poput borovnica.

Probiotske namirnice

Jako je važno održavanje zdrave crevne mikroflore za smanjenje anskioznosti. Poznata je izreka da su creva naš drugi mozak. Za održavajne zdrave crevne mikroflore znače probiotske namirnice poput kefira, kiselog mleka, obogaćenog jogurta, ali i kiseli kupus. Treba piti čajeve od kamilice, matičnjaka, lipe.

„Važno je uspostavljanje dobrog bioritma, redovna fizička aktivnost, dovoljno vremena provedenog na otvorenom i primena tehnika relaksacija poput pilates vežbi, joga, plivanje, brzi hod, pecanje. Pojedine art tehnike su takođe jako korisne: dekupaž, slikanje, pisanje dnevnika, slušanje opuštajuće muzike. Uz ovakav stil života i pravilnu ishranu sigurno ćete smanjiti nivo anksioznosti”, kaže Todorović.

Jelovnik protiv anksioznosti

Doručak

Ovsena kaša sa borovicama, sirovim bademom, kakaom, bananom i biljnim mlekom

4 – 5 supenih kašika pomešati sa kašikom borovnica, 6 – 7 sirovih badema, 1 kafenom kašičicom kakaoa, naseckanom bananom i preliti toplom biljnim mlekom, pustiti da kaša odstoji 15 minuta pre konzumiranja.

Užina

Pečena kruška sa posipom od grubo mlevenog oraha

Iseći kruške uzduž, izdubiti je i poređati je na masan papir, preliti sa malo meda i posuti orasima. Zapeći kratko u rerni na 180 stepeni, 15 minuta.

Ručak

Skuša pečena u foliji

Marinada od maslinovog ulja, peršuna i malo belog luka i limunovog soka se pripremi. Time se riba marinira celu noć, prebaci zatim u vatrostalni sud i ubaci u rernu zagrejanu na 200 stepeni 30 minuta.

Pire od spanaća ili blitve

Kratko obariti spanać 300 g, prethodno ga dobro oprati i očistiti, ubaciti u blender, dodati Bio začin i malo maslinovog ulja, izmiksati ga i preliti maslinovim uljem

Salata od sveže cvekle

Užina 2

Smuti od malina sa biljnim mlekom i čija semenom

U blender ubaciti maline 2 kafene kašike, dodati 1 kafenu kašičicu čija semena, biljno mleko po izboru 200 ml ( bez šećera ) – izmiksati

Večera

Prepečen integralni hleb

Kefir ili kiselo mleko

Mala miks zelena salata (ajzberg, rukola, radič, baby spanać, hrast salata … )

Zašto su ljudi sa višim procentom vitamina D u krvi fizički spremniji?

Preuzmite android aplikaciju.