Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Јеловник против напетости: Црна чоколада, риба и ораси ублажиће анксиозност

Анксизност је термин који је ушао у свакодневни говор у последње три године. Готово је немогуће наћи особу која с времена на време не осећа страх, узнемиреност и некада неоправдан терет свакодневице.
Фото: Pexels/Jess Loiterton

Овај осећај прате непријатни симптоми као што су убрзан рад срца, знојење дланова, смањен фокус…често ометају свакодневно функционисање и у тежим облицима потребни су психотерапија, па чак и лекови. Оно што, срећом, свако може да уради за себе је да додатно обрати пажњу на исхрану која игра важну улогу код овог психичког стања.

Нутрициониста Ана Тодоровић за особе које пате од анксиозности препеоручује избегавање кафе, као и других намирница које могу да повећају анксиозност попут превише кофеина, енергетски напици, шећер, масна, јака и презачињена храна… Препоручује адекватан унос омега 3 масних киселина, доста орашастих плодова и рибу попут скуше и лососа.

„Унос ових здравих масних киселина утиче на релаксацију у смањују осећај анксиозности. Важну улогу има триптофан, аминокиселина присутна у орасима који је прекурсор настанка хормона среће серотонина. Осим серотонина за опуштање важан је и допамин, неуротрансмитер за чију изградњу је неопходан витамин Б пореклом из зеленог поврћа, интегралних житарица”, наводи наша саговорница.

Црна чоколада

За разлику од простих шећера и обичне, млечне чоколаде, црна чоколада је изузетно корисна због полифенола из какаоа за који постоје потврђене научне тврдње да утиче на смањеје кортизола, познатијег као хормона стреса. Што већи постотак какаоа, већи је утицај црне чоколаде на смањење анксиозности. Предлог је комбиновати је са бобичастим воћем попут боровница.

Пробиотске намирнице

Јако је важно одржавање здраве цревне микрофлоре за смањење анскиозности. Позната је изрека да су црева наш други мозак. За одржавајне здраве цревне микрофлоре значе пробиотске намирнице попут кефира, киселог млека, обогаћеног јогурта, али и кисели купус. Треба пити чајеве од камилице, матичњака, липе.

„Важно је успостављање доброг биоритма, редовна физичка активност, довољно времена проведеног на отвореном и примена техника релаксација попут пилатес вежби, јога, пливање, брзи ход, пецање. Поједине арт технике су такође јако корисне: декупаж, сликање, писање дневника, слушање опуштајуће музике. Уз овакав стил живота и правилну исхрану сигурно ћете смањити ниво анксиозности”, каже Тодоровић.

Јеловник против анксиозности

Доручак

Овсена каша са боровицама, сировим бадемом, какаом, бананом и биљним млеком

4 – 5 супених кашика помешати са кашиком боровница, 6 – 7 сирових бадема, 1 кафеном кашичицом какаоа, насецканом бананом и прелити топлом биљним млеком, пустити да каша одстоји 15 минута пре конзумирања.

Ужина

Печена крушка са посипом од грубо млевеног ораха

Исећи крушке уздуж, издубити је и поређати је на масан папир, прелити са мало меда и посути орасима. Запећи кратко у рерни на 180 степени, 15 минута.

Ручак

Скуша печена у фолији

Маринада од маслиновог уља, першуна и мало белог лука и лимуновог сока се припреми. Тиме се риба маринира целу ноћ, пребаци затим у ватростални суд и убаци у рерну загрејану на 200 степени 30 минута.

Пире од спанаћа или блитве

Кратко обарити спанаћ 300 г, претходно га добро опрати и очистити, убацити у блендер, додати Био зачин и мало маслиновог уља, измиксати га и прелити маслиновим уљем

Салата од свеже цвекле

Ужина 2

Смути од малина са биљним млеком и чија семеном

У блендер убацити малине 2 кафене кашике, додати 1 кафену кашичицу чија семена, биљно млеко по избору 200 мл ( без шећера ) – измиксати

Вечера

Препечен интегрални хлеб

Кефир или кисело млеко

Мала микс зелена салата (ајзберг, рукола, радич, бабy спанаћ, храст салата … )

Zašto su ljudi sa višim procentom vitamina D u krvi fizički spremniji?

Преузмите андроид апликацију.