Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Једноставно и лако: 5 корака до правилне исхране и губитка тежине

Лебдећа фигура, погоршање општег благостања и расположења – све је то последица погрешних навика у исхрани, које је веома тешко променити, нарочито ако не знате одакле да почнете.
Фото: Pexels/Pixabay

Познато је да током наметнутих строгих ограничења у исхрани особа доживљава јак стрес, што може резултирати повећањем телесне тежине одмах након завршетка дијете. Недостатак супстанци неопходних организму може изазвати погоршање стања коже и косе, као и здравствене проблеме. Из чега следи да кретање ка правилној исхрани треба да буде прогресивно и да се састоји из неколико фаза.

Корак 1: Престаните да се преједате

Од раног детињства многи од нас су учени да остављање хране на тањиру није добро, па зато марљиво завршавамо своју порцију, чак и ако се већ осећамо сити. Додајте томе и осећај глади приликом полагања хране – и сада је највећи тањир већ напуњен, а враћање хране у посуде у којима се кувала није уобичајено у многим породицама. Као резултат тога, устајете од стола, осећајући да сте се преједали.

Решавање овог проблема је прилично једноставно. Потребно је постепено смањивати порцију хране, бирајући тањир мањег пречника. Постоји још једна корисна техника – направити кратку паузу (на пример, да вас омета телефонски разговор) око средине оброка, када се глад више не осећа превише јасно.

У већини случајева, ово ће вам помоћи да „завршите“ само оне калорије које су вашем телу заиста потребне. Немојте се срамотити ако је још нешто остало у тањиру – можете то привремено да ставите у фрижидер, а затим довршите јело или почастите свог четвороножног друга, под условом да таква храна није опасна за њега.

Корак 2: Повећајте унос течности

Према резултатима бројних студија, утврђено је да унос течности помаже у борби против вишка тежине, промовише правилну дистрибуцију хранљивих материја у људском телу и уклањање токсина из њега, а такође се бори против тако штетног процеса за тело као што је дехидрација. Чињеница, која је очигледна и без истраживања, јесте да испијање течности непосредно пре оброка помаже да се мање једе.

Подаци о томе колико тачно литара воде здрава особа треба да попије дневно варирају. Поред тога, откривено је да прекомерни унос течности „испере“ натријум који му је потребан из тела. Стога, да бисте тачно одредили количину течности која вам је потребна, требало би да се консултујете са специјалистом.

Корак 3. Минимизирајте унос нездраве хране

Да, ово је тешко. Али ако заиста желите да једете исправно, онда је прва ствар коју треба да урадите да смањите количину конзумираног шећера, као и конзерванса, брашна и пржене хране, димљеног меса и алкохола. Изаберите безопасније методе кувања – кување и динстање. Међутим, можете делимично да пређете на исхрану сировом храном и не би требало да је злоупотребљавате: све је добро умерено.

Корак 4. Престаните да једете неколико сати пре спавања

Традиционално, интервал који препоручују стручњаци је 3-4 сата (најчешћи повезани израз је „не јести после шест“). Међутим, овај интервал се може повећати без страха за своје здравље, под условом да једете нормално до краја дана, а да не осетите јасан осећај глади. Постоји и такозвани систем интермитентног гладовања (његова најпопуларнија варијанта је 8 сати са храном и 16 сати без ње), који заиста помаже у смањењу тежине. Али пре него што се упустите у ову методу, такође је неопходно добити савет стручњака.

Корак 5. Ујутру конзумирајте главни број калорија

Чак и ако нисте присталица система повременог поста, можете себи помоћи да се правилно храните и тиме побољшате своје здравље преносећи главне гастрономске ужитке у време пре вечере. Посебно ће ову методу ценити они који воле слатко, који не могу замислити дан без чоколаде, колача, слаткиша и других јестивих компоненти доброг расположења. Пренесите њихов умерени унос у прву половину дана (најбоље за доручак) – и нећете приметити никакве посебне ефекте. Насупрот томе, у поподневним сатима пожељно је у исхрану укључити производе строго биљног порекла и без конзерванса, као и месо или рибу кувано на пари.

https://gradskeinfo.rs/presli-smo-na-letnje-racunanje-vremena-zasto-su-lekari-protiv-pomeranja-kazaljki-26-03-2023/

Преузмите андроид апликацију.