Veliki svetski proizvođači masovno krče vinograde jer, između ostalog, mlađe generacije više vole neka druga pića.
Globalni pad potrošnje vina posebno pogađa velike proizvođače. Ponajviše Australiju jer, kako piše Rojters, potražnja se najbrže smanjuje za crvenim vinima niže cene, a po kojima je ta zemlja poznata.
Kako se navodi, veliku ulogu igra i smanjenje nabavki iz Kine na koju su se godinama oslanjali.
Snimci na kojima bageri krče vinovu lozu koja je generacijama u vlasništvu australijskih vinogradara, ovih dana obilaze svet. Oko dve trećine australijskog grožđa za proizvodnju vina uzgaja se u navodnjavanim područjima, a tehnike uzgoja su pre oko 70 godina doneli italijanski doseljenici.
Najviše je stradalo crveno vino, a cene grožđa za ovu proizvodnju prošle godine pala je na 184 evra za tonu, što je najniži iznos u poslednjih nekoliko decenija i više nego dvostruko niža cena u odnosu na 2020. godinu.
Kako prenosi „Agrokulub”, s viškom količina bore se i Čile, Sjedinjene Američke Države, Francuska, čak i vrhunska područja poput Bordoa i uklanjaju hiljade hektara vinove loze.
Kada je Kina blokirala uvoz u toku političkog spora 2020. godine, Australija je, po vrednosti, izgubila svoje najveće izvozno tržište. Ali za razliku od Evrope ne nudi poljoprivrednicima nikakvu finansijsku pomoć za krčenje vinograda i rešavanje viškova vina.
Uzgajivači se, kako mediji prenose, sada okreću uzgoju citrusa i orašastih plodova.
Upotreba električnih automobila u Rumuniji porasla za 26 odsto
Preuzmite android aplikaciju.