Почетна > Бизнис
Бизнис

Једна врста вина се све мање тражи

Велики светски произвођачи масовно крче винограде јер, између осталог, млађе генерације више воле нека друга пића.
Фото: Unsplash/majapetric

Глобални пад потрошње вина посебно погађа велике произвођаче. Понајвише Аустралију јер, како пише Ројтерс, потражња се најбрже смањује за црвеним винима ниже цене, а по којима је та земља позната.

Како се наводи, велику улогу игра и смањење набавки из Кине на коју су се годинама ослањали.

Снимци на којима багери крче винову лозу која је генерацијама у власништву аустралијских виноградара, ових дана обилазе свет. Око две трећине аустралијског грожђа за производњу вина узгаја се у наводњаваним подручјима, а технике узгоја су пре око 70 година донели италијански досељеници.

Највише је страдало црвено вино, а цене грожђа за ову производњу прошле  године пала је на 184 евра за тону, што је најнижи износ у последњих неколико деценија и више него двоструко нижа цена у односу на 2020. годину.

Како преноси „Агрокулуб”, с вишком количина боре се и Чиле, Сједињене Америчке Државе, Француска, чак и врхунска подручја попут Бордоа  и уклањају хиљаде хектара винове лозе.

Када је Кина блокирала увоз у току политичког спора 2020. године, Аустралија је, по вредности, изгубила своје највеће извозно тржиште. Али за разлику од Европе не нуди пољопривредницима никакву финансијску помоћ за крчење винограда и решавање вишкова вина.

Узгајивачи се, како медији преносе, сада окрећу узгоју цитруса и орашастих плодова.

Upotreba električnih automobila u Rumuniji porasla za 26 odsto

Преузмите андроид апликацију.