Почетна > Културна сцена

Културна сцена Нови Сад

Изложба „Олга Јевтић – композиција и структура“ у МСУВ, 7. априла

Под патронатом Српске академије инаука и уметности, Куће легата и Музеја савремене уметности Војводине, у петк, 7. априла 2023. године, са почетком у 19:00 часова, биће свечано отворена изложба „Олга Јевтић – композиција и структура“.
Фото: МСУВ

Изложба ће бити отворена за посетиоце у Музеју савремене уметности Војводине (Дунавска 37) у периоду од 7. априла до 7. маја 2023. године.

Аутори и кустоси изложбе: Жаклина Марковић (Српска академија наука и уметности) и Дејан Вучетић (Кућа легата)

Кустоскиња из Музеја савремене уметности Војводине: Сузана Вуксановић

Рецензенти: дописни члан САНУ Сава Халугин, проф. др Јасмина Чубрило

Олга Јеврић – Композиција и структура – назив је изложбе која ће у организацији Српске академије наука и уметности, Куће легата и Музеја савремене уметности Војводине бити приређена у Музеју савремене уметности Војводине у Новом Саду, након премијерне изложбе одржане у Галерији САНУ прошле године, која је била уприличена поводом значајног јубилеја – стогодишњице рођења истакнуте југословенске и српске вајарке, академика и легатора.

Олга Јеврић је рођена у Београду где је завршила одсек за клавир Музичке академије 1946. године, а затим и вајарски одсек Академије ликовних уметности 1948. године.

Излаже на 29. Бијеналу у Венецији 1958. године, када њено дело бива препознато и истакнуто од стране значајних европских ликовних критичара. Изабрана за дописног члана САНУ 1974. године, 1983. постаје прва и једина жена вајар редовни члан САНУ. Активна у Одељењу ликовне и музичке уметности, она постаје председник Одбора за Речник појмова из области ликовних уметности и учествује у припреми Ликовне енциклопедије Лексикографског завода Југославије и Мале енциклопедије Просвете као члан редакције.
Опус Олге Јеврић спада у врхунске домете наше и европске модерне уметности друге половине 20. века.

Њене визионарске скулптуре су новим материјалима, апстрактном формом и специфичним ликовним језиком трасирале ново поглавље југословенске скулптуре, истовремено остајући јединствена појава на нашем поднебљу. Збирка коју је уметница завештала Српској академији наука и уметности добила је 2015. године статус културног добра од националног значаја, док бројна инострана излагања и уврштење њених скулптура у значајне светске уметничке колекције, попут колекције Музеја Израела у Јерусалиму, Националне галерије у Берлину и Тејт Модерн (Тате Модерн) у Лондону, потврђују да дело Олге Јеврић превазилази националне оквире.

Публици ће овом путујућом изложбом бити представљена дела из два легата уметнице која су поклоњена Српској академији наука и уметности и Кући легата у Београду у пажљиво селектованом обиму, уз један рад из ране фазе њеног богатог стваралаштва, из колекције Музеја савремене уметности Војводине.

Више од пет деценија плодоносног стваралаштва Олге Јеврић биће представљено делима, која укључују све значајне циклусе и појединачне радове – од Предлога за споменике (1951–1965), који су први смели искорак националне скулптуре изван фигурације ка апстракцији, све до последњих радова у којима су главна преокупација ауторке тактилна својства материјала.

Током трајања изложбе биће приказивани документарни филмови: Скулптура у свету предмета и пејзажа – Олга Јеврић (сценарио академик Љубомир Симовић, Марко Караџић, режија Марко Караџић) у продукцији Радио Телевизије Србије, Мисли и сећања у продукцији Куће легата и Простор и време у продукцији тадашње РТВ Београд, уз дигиталну презентацију уметничких фотографија које је Олга Јеврић стварала дуги низ година и ротацију скулптура малог формата из Легата Олге Јеврић у САНУ.

Изложба, у оквиру које ће бити представљено око 80 радова насталих у периоду од 1948. до 2001, поред одавања признања делу Олге Јеврић и његовом неоспорном значају у оквиру српске, тадашње југословенске, али и европске уметничке сцене друге половине 20. века, има за циљ и упознавање млађе генерације са опусом наше истакнуте ауторке.

Са друге стране, старија публика ће имати прилику да се поново сусретне са препознатљивим апстрактним формама које су је уврстиле у ред најзначајнијих скулпторки 20. века.

Након изложбе у Музеју савремене уметности Војводине у Новом Саду, коме је претходило излагање у Галерији савремене ликовне уметности Ниш, изложба ће бити представљена публици у Музеју Тера у Кикинди и Уметничкој галерији „Надежда Петровић“ у Чачку.

Покровитељи пројекта су Министарство културе и информисања Републике Србије, Секретаријат за културу Града Београда и Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама.

Kreativnost nema granice, ovako izgledaju ručno oslikani tanjiri (VIDEO)

 

Преузмите андроид апликацију.