Ustupanje muzejskih predmeta na privremeno korišćenje državnim organima i posebnim organizacijama praksa je koja se sprovodi od Drugog svetskog rata kod nas i u drugim državama, rečeno je danas agenciji Tanjug u Ministarstvu kulture i informisanja.
Kako je navedeno, ustupanje muzejskih predmeta za izlaganje na mestima u kojima se održavaju reprezentativni događaji, prijemi stranih i visokih delegacija od značaja za državu, je praksa predstavljanja kulturnog nasleđa jedne zemlje.
Povodom navoda u pojedinim medijima vezano za pozajmljivanje umetničkih dela državnim institucijama, Ministarstvo je ukazalo da se „kulturno dobro, u skladu sa zakonom, može pozajmiti za izlaganje u slučaju da su ispunjeni svi propisani uslovi koje izdaje služba zaštite, u ovom slučaju muzeji“.
Iz Ministarstva su dodali da „to podrazumeva da su nadležni konzervatori pregledali delo i prostor u kome će ono biti izloženo, da su izdali uslove za njihovo čuvanje i korišćenje“.
„Muzeji u skladu sa važećim propisima, prilikom ustupanja muzejskih predmeta zaključuju ugovore o privremenom ustupanju kojima su regulisana prava i obaveze obe strane, kao i uslovi čuvanja i izlaganja i obavezno osiguranje“, naveli su iz Ministarstva.
Kako je rečeno, odluku da li će neko delo biti pozajmljeno zajednički donose nadležni kustos, konzervator, stručno veće i direktor muzeja.
Dok popijete kafu, eto vas u Novom Sadu – red vožnje brzim vozom
Preuzmite android aplikaciju.