Уступање музејских предмета на привремено коришћење државним органима и посебним организацијама пракса је која се спроводи од Другог светског рата код нас и у другим државама, речено је данас агенцији Тањуг у Министарству културе и информисања.
Како је наведено, уступање музејских предмета за излагање на местима у којима се одржавају репрезентативни догађаји, пријеми страних и високих делегација од значаја за државу, је пракса представљања културног наслеђа једне земље.
Поводом навода у појединим медијима везано за позајмљивање уметничких дела државним институцијама, Министарство је указало да се „културно добро, у складу са законом, може позајмити за излагање у случају да су испуњени сви прописани услови које издаје служба заштите, у овом случају музеји“.
Из Министарства су додали да „то подразумева да су надлежни конзерватори прегледали дело и простор у коме ће оно бити изложено, да су издали услове за њихово чување и коришћење“.
„Музеји у складу са важећим прописима, приликом уступања музејских предмета закључују уговоре о привременом уступању којима су регулисана права и обавезе обе стране, као и услови чувања и излагања и обавезно осигурање“, навели су из Министарства.
Како је речено, одлуку да ли ће неко дело бити позајмљено заједнички доносе надлежни кустос, конзерватор, стручно веће и директор музеја.
Dok popijete kafu, eto vas u Novom Sadu – red vožnje brzim vozom
Преузмите андроид апликацију.