Početna > Svet
Svet

Istorijski događaji za koje niste znali da su iz istog vremena – giljotina, „Ratovi zvezda“, piramide, mamuti…

Kada razmišljamo o istorijskim događajima, posmatramo ih kroz određenu perspektivu u odnosu na trenutno vreme. Ipak, neki istorijski događaji čine se mnogo daljim nego što jesu, dok neki koje stavljamo u praistoriju i nisu bili tako davno. Koje najneobičnije stvari su se dogodile istovremeno?
Foto: Wikimedia Commons
Najstarije drvo današnjice imalo je već 1.000 godina kada je umro poslednji mamut

Najstarije drvo trenutno nalazi se na Belim planinama, u Kaliforniji i trenutno je njegova starost procenjena na oko 5.000 godina.

Mamuti, koje mnogi prepoznaju kao bića daleke prošlosti i ledenog doba, nestali su sa lica zemlje pre oko 4.000 godina.

Foto: Wikimedia Commons
Mamuti su bili živi dok su Egipćani gradili svoje piramide

Ponovo mamuti u centru pažnje. Malo ko bi pretpostavio da su ova velika stvorenja obložena debelom dlakom hodala zemljom dok su na severu Afrike na vrelom pesku Egipćani podizali svoje prve piramide, ipak, bilo je tako.

Konkretnije, mamuti su bili na zemlji do otprilike 1.650 godine pre nove ere, a najstarije piramide podignute su oko 2.600 godina p.n.e.

Foto: Unsplash/Andres Dallimonti
„Ratovi zvezda“ izašle su iste godine u kojoj je u Francuskoj bila poslednja egzekucija giljotinom

Kada razmišljamo o giljotini često mislimo o daljoj istoriji, srednjem veku i slično. Ipak, poslednja srmtna kazna giljotinom u Francuskoj bila je 1977. godine, kada je u bioskopima započeto prvo emitovanje prvog filma u kultnom serijalu „Ratovi zvezda“.

Foto: Wikimedia Commons
Prvi „MekDonalds“ otvoren je pre otvaranja logora u Aušvicu

Dok se u Evropi odvijao najgnusniji rat u istoriji čovečanstva, Amerikanci su otvorili svoj prvi „MekDonalds“, koji je kasnije postao svetski poznati brend.

Iako tada nepoznat, prvi „Mek“ otvoren je 15. maja 1940. godine, dok su 20. maja iste godine prvi zatvorenici stigli u logor u Aušvicu.

Foto: Unsplash/Frederick Wallace
Univerzitet u Oksfordu postojao je stotinama godina pre carstva Asteka

Iako ne postoji tačan datum osnivanja Univerziteta u Oksfordu, postoje podaci koji govore da su predavanja na univerzitetu vođena još davne 1096. godine.

Sa druge strane, carstvo Asteka nastalo je 1428. godine ujedinjenjem tri grada u Meksičkom zalivu, i trajalo je sve do 1521. godine kada je pokoreno od strane Španaca.

Foto: Unsplash/Perry Grone
Poslednja knjiga serijala „Hari Poter“ izašla je iste godine kada i prvi „Ajfon“

Poslednja knjiga Džej Kej Rouling o mnogima omiljenom junaku izašla je 2007. godine, kada je Stiv Džobs iz kompanije „Epl“ javnosti predstavio prfi „Ajfon“.

Nakon toga, knjige su „pretvorene“ u filmove, a novih dela o čarobnjaku Poteru nije bilo. Možda je upravo pojava novih telefona odvukla mlađu publiku od čitanja, a možda je sve bila samo slučajnost.

Foto: WikimediaCommons/Blake Burris
Prvi mikročip nastao je iste godine kada su se u Belgiji na sajmu Afrikanci prikazivali kao eksponati

Inženjer Džek Kilbi izumeo je 1958. godine u Teksasu prvi moderni mikročip, i tako, tada nesvesno, izmenio istoriju, ali i budućnost tehnologije.

Iste godine, na „Ekspo“ izložbi u Briselu prikazivana je postavka „selo iz Konga“, gde je u ograđenom prostoru, uređenom nalik afričkom selu, porodica crnaca iz Konga držana protiv svoje volje, te prikazivana kao eksponat.

Foto: Wikimedia Commons
Od prvog poletanja u vazduh, do prvog letenja na mesec prošlo je samo 66 godina

Iako ova dva događaja nisu istovremena, razdoblje između ova dva događaja relativno je kratko.

Dok su se braća Rajt 1903. godine pošteno namučila da naprave prvi let jedva nekoliko metara iznad kopna, samo 66 godina kasnije, 1969. godine misija Apolo 11 uspešno je sletela na mesec.

Poređenja radi, od prvog sletanja na mesec do danas prošlo je skoro 54. godine.

Foto: Wikimedia Commons
Koje slične činjenice vi znate?

Priča o Novosađaninu koji je postao evropski šampion u ispijanju piva

Preuzmite android aplikaciju.