Početna > Novi Sad

Aktuelno Novi Sad

Ispred spomenika „Porodica“ obeležena 81. godišnjica od Novosadske racije (VIDEO/FOTO)

Danas je na platou ispred spomenika „Porodica“ na Keju žrtava racije obeležena 81. godišnjica od Novosadske racije i stradanja više od 2.000 nedužnih Novosađana koje se dogodilo 1942. godine.

Obeležavanju godišnjice prisustvovao je gradonačelnik Milan Đurić, uz Episkopa valjevskog Isihija koji je održao pomen u ime Srpske pravoslavne crkve. Obeležavanju je prisustvovao i vrhovni Rabin Srbije Isak Asiel, koji je održao pomen u ime Jevrejske zajednice.

„Postoje datumi koji nisu samo deo istorije i sećanja, već predstavljaju veliku životnu lekciju za sve nas, i za one posle nas. U te datume spadaju i ovi januarski dani, u kojima u tišini, pored spomenika „Porodica“, održavamo pomen na jezivo stradanje naših sugrađana pre 81 godinu. Sećanje mora večno da živi i to je naš zavet za budućnost. Zato Grad Novi Sad svom snagom pokreće proces izgradnje Memorijalnog centra posvećenog žrtvama januarskog pogroma 1942. godine. Negovaćemo sećanje na sve žrtve, i učiti generacije koje dolaze da zločini nemaju opravdanje, i da ih nikada više ne dozvole. Pozivam sve da budemo jedinstveni u osudi ovog krvavog okupatorskog pira nad našim sugrađanima i želim da nastavimo da negujemo naše zajedništvo, da se borimo da savladamo sve ono što može da nas podeli, da pokažemo da ljude cenimo po tome kakvi su, a ne kog su roda, vere ili nacije. Naš Novi Sad je grad mladih, grad kulture, iznikao na temelju nevine krvi, srpske, jevrejske, romske i svih ostalih nevino postradalih. On je naša zajednička kuća, koju gradimo u slozi i ljubavi, tako da bude odbrambeni bedem svakoj mržnji i bezumlju. Neka je večna slava svim nevino stradalima u novosadskom pogromu. To je tuga koju ovaj grad nosi već 81 godinu, i nosiće je večno“, rekao je gradonačelnik Đurić.

 

Okupljeni zvaničnici i narod bili su izloženi kiši i hladnoći, koja ipak, nije ni blizu onoj iz 1942. godine kada je Dunav bio zaleđen.

Zloglasna Racija, simbol je velikog stradanja Srba, Jevreja i Roma u Novom Sadu i Šajkaškoj. Mađarski fašisti su ubili tokom Racije, započete uoči Božića 1942. pa sve do poslednjeg streljanja u Bečeju krajem januara, nekoliko hiljada nedužnih civila na najsvirepiji mogući način.

Posebno veliko stradanje Srba bilo je u Čurugu, ali i drugim selima Šajkaške. U Novom Sadu je u periodu 21-23 januara 1942, ubijeno blizu 2.000 civila, na nezabeležen način u istoriji grada. Srbi i Jevreji su likvidirani u svojim domovima, na ulicama, ili na Dunavu (Štrandu) na najstrašnije načine.

Zabeležene potresne slike, i izjave preživelih svedoče o svesnoj nameri mađarskih fašista da srpsko, jevrejsko i romsko stanovništvo Novog Sada i Šajkaške doživi pogrom od koga se neće oporaviti.

Posebno se na udaru našla i Srpska pravoslavna crkva, Bačka eparhija, jer je ubijen i veliki broj sveštenika što je još jedan od pokazatelja zlokobnih planova okupatora.

Racija je ostala u uspomeni Novosađana i stanovnika Šajkaške kao jedan od zločina koji nikada nije zaboravljen, jer nedužne žrtve ne mogu i ne smeju biti potisnute u zaborav.

Šta je Novosadska racija i zašto se obeležava njena godišnjica?

Preuzmite android aplikaciju.