Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Испред споменика „Породица“ обележена 81. годишњица од Новосадске рације (ВИДЕО/ФОТО)

Данас је на платоу испред споменика „Породица“ на Кеју жртава рације обележена 81. годишњица од Новосадске рације и страдања више од 2.000 недужних Новосађана које се догодило 1942. године.

Обележавању годишњице присуствовао је градоначелник Милан Ђурић, уз Епископа ваљевског Исихија који је одржао помен у име Српске православне цркве. Обележавању је присуствовао и врховни Рабин Србије Исак Асиел, који је одржао помен у име Јеврејске заједнице.

„Постоје датуми који нису само део историје и сећања, већ представљају велику животну лекцију за све нас, и за оне после нас. У те датуме спадају и ови јануарски дани, у којима у тишини, поред споменика „Породица“, одржавамо помен на језиво страдање наших суграђана пре 81 годину. Сећање мора вечно да живи и то је наш завет за будућност. Зато Град Нови Сад свом снагом покреће процес изградње Меморијалног центра посвећеног жртвама јануарског погрома 1942. године. Неговаћемо сећање на све жртве, и учити генерације које долазе да злочини немају оправдање, и да их никада више не дозволе. Позивам све да будемо јединствени у осуди овог крвавог окупаторског пира над нашим суграђанима и желим да наставимо да негујемо наше заједништво, да се боримо да савладамо све оно што може да нас подели, да покажемо да људе ценимо по томе какви су, а не ког су рода, вере или нације. Наш Нови Сад је град младих, град културе, изникао на темељу невине крви, српске, јеврејске, ромске и свих осталих невино пострадалих. Он је наша заједничка кућа, коју градимо у слози и љубави, тако да буде одбрамбени бедем свакој мржњи и безумљу. Нека је вечна слава свим невино страдалима у новосадском погрому. То је туга коју овај град носи већ 81 годину, и носиће је вечно“, рекао је градоначелник Ђурић.

 

Окупљени званичници и народ били су изложени киши и хладноћи, која ипак, није ни близу оној из 1942. године када је Дунав био залеђен.

Злогласна Рација, симбол је великог страдања Срба, Јевреја и Рома у Новом Саду и Шајкашкој. Мађарски фашисти су убили током Рације, започете уочи Божића 1942. па све до последњег стрељања у Бечеју крајем јануара, неколико хиљада недужних цивила на најсвирепији могући начин.

Посебно велико страдање Срба било је у Чуругу, али и другим селима Шајкашке. У Новом Саду је у периоду 21-23 јануара 1942, убијено близу 2.000 цивила, на незабележен начин у историји града. Срби и Јевреји су ликвидирани у својим домовима, на улицама, или на Дунаву (Штранду) на најстрашније начине.

Забележене потресне слике, и изјаве преживелих сведоче о свесној намери мађарских фашиста да српско, јеврејско и ромско становништво Новог Сада и Шајкашке доживи погром од кога се неће опоравити.

Посебно се на удару нашла и Српска православна црква, Бачка епархија, јер је убијен и велики број свештеника што је још један од показатеља злокобних планова окупатора.

Рација је остала у успомени Новосађана и становника Шајкашке као један од злочина који никада није заборављен, јер недужне жртве не могу и не смеју бити потиснуте у заборав.

Šta je Novosadska racija i zašto se obeležava njena godišnjica?

Преузмите андроид апликацију.