Инфлација у Кини, мерена растом потрошачких цена, порасла је у марту за 1,5 одсто на годишњем нивоу, најбрже у последња три месеца, у односу на фебруарски ниво од 0,9 процената.
Раст потрошачких цена је надмашио прогнозе аналитичара, који су у анкети Ројтерса предвиђали међугодишњу стопу од 1,2 посто.
Друга по величини светска привреда је у марту била под притиском због обновљене епидемије ковида-19, при чему су производни и услужни сектори пријавили пад активности.
Власти су представиле мере подршке привреди, које укључују већу фискалну потрошњу и смањење пореза на доходак за мала предузећа.
У односу на март прошле године, цене хране су пале за 1,5 посто у поређењу с падом од 3,9 процената у фебруару, што се негативно одразило на општу инфлацију за 0,28 процентних поена, према подацима Националног бироа за статистику (НБС).
Истовремено, раст произвођачких цена у Кини је успорио у марту, упркос трошковним проблемима изазваним ратом у Украјини и уским грлима у ланцу снабдевања.
Индекс произвођачких цена је порастао за 8,3 посто на годишњем нивоу, спустивши се са фебруарског нивоа од 8,8 одсто.
Док је ово најспорији међугодишњи раст произвођачке инфлације у Кини од априла 2021. године, месечни раст од 1,1 посто је био најбржи у последњих пет месеци.
Naftne kompanije inaksirale 3 milijarde evra od početka rata u Ukrajini
Преузмите андроид апликацију.