Za prvih devet meseci ove godine realni rast domaćeg BPD-a međugodišnje iznosi oko 3,9 odsto. Industrijska proizvodnja je u ovom periodu uvećana za 2,8 odsto, a u septembru je zabeležen međugodišnji rast proizvodnje od 4,6 odsto.
Trend industrijske proizvodnje je i dalje na rastućoj putanji, navodi se u najnovijem broju publikacije „Makroekonomske analize i trendovi” (MAT), uprkos negativnim rizicima koji dolaze od kretanja kod najvažnijih trgovinskih partnera iz evrozone.
Posmatrano po sektorima, rast je ostvaren u prerađivačkoj industriji (5,7 odsto) i rudarstvu (13,1 odsto), dok je u snabdevanju električnom energijom, gasom, parom i klimatizacijom aktivnost međugodišnje redukovana za 8,1 odsto. U ovom sektoru trend ima naglašenu opadajuću tendenciju od početka godine, ali se i dalje ne vide naznake oporavka. Najveći pad proizvodnje u septembru zabeležen je u proizvodnji termoelektrične energije iz javnih elektrana „Kostolac” i „Obrenovac”, navodi se u analizi.
Kako stručnjaci podvlače, ključni adut za održavanje rastućeg trenda proizvodnje počiva na prerađivačkom sektoru, odnosno na novim proizvodnim kapacitetima. Reč je o proizvodnji guma u „Linglongu” iz Zrenjanina i fabrici automobila FCA iz Kragujevca, koja će na globalno tržište lansirati novi električni model automobila.
„U nekoliko poslednjih brojeva MAT-a ponavljamo i da je ove godine neočekivano povoljnu i stabilnu dinamiku rasta uspostavila oblast proizvodnje prehrambenih proizvoda. Ova oblast je sa pojedinačno najvećim učešćem u ukupnoj industriji od 14,9 odsto i učešćem od 19,7 odsto u prerađivačkoj industriji. U septembru je u četiri od osam grana prehrambene industrije ostvaren rast proizvodnje u odnosu na isti mesec lane“ navodi Ivan Nikolić, urednik publikacije MAT-a.
U septembru je, treći mesec zaredom, uvećana vrednost spoljnotrgovinske razmene. Pritom, trend robnog izvoza stagnira, a uvoz je rastući, što se negativno ispoljava na uvećanje deficita.
Preuzmite android aplikaciju.