За првих девет месеци ове године реални раст домаћег БПД-а међугодишње износи око 3,9 одсто. Индустријска производња је у овом периоду увећана за 2,8 одсто, а у септембру је забележен међугодишњи раст производње од 4,6 одсто.
Тренд индустријске производње је и даље на растућој путањи, наводи се у најновијем броју публикације „Макроекономске анализе и трендови” (МАТ), упркос негативним ризицима који долазе од кретања код најважнијих трговинских партнера из еврозоне.
Посматрано по секторима, раст је остварен у прерађивачкој индустрији (5,7 одсто) и рударству (13,1 одсто), док је у снабдевању електричном енергијом, гасом, паром и климатизацијом активност међугодишње редукована за 8,1 одсто. У овом сектору тренд има наглашену опадајућу тенденцију од почетка године, али се и даље не виде назнаке опоравка. Највећи пад производње у септембру забележен је у производњи термоелектричне енергије из јавних електрана „Костолац” и „Обреновац”, наводи се у анализи.
Како стручњаци подвлаче, кључни адут за одржавање растућег тренда производње почива на прерађивачком сектору, односно на новим производним капацитетима. Реч је о производњи гума у „Линглонгу” из Зрењанина и фабрици аутомобила ФЦА из Крагујевца, која ће на глобално тржиште лансирати нови електрични модел аутомобила.
„У неколико последњих бројева МАТ-а понављамо и да је ове године неочекивано повољну и стабилну динамику раста успоставила област производње прехрамбених производа. Ова област је са појединачно највећим учешћем у укупној индустрији од 14,9 одсто и учешћем од 19,7 одсто у прерађивачкој индустрији. У септембру је у четири од осам грана прехрамбене индустрије остварен раст производње у односу на исти месец лане“ наводи Иван Николић, уредник публикације МАТ-а.
У септембру је, трећи месец заредом, увећана вредност спољнотрговинске размене. Притом, тренд робног извоза стагнира, а увоз је растући, што се негативно испољава на увећање дефицита.
Преузмите андроид апликацију.