Svet proizvodi više otpada od jednokratne plastike nego ikada, uprkos naporima mnogih država da se te količine smanje, pokazalo je nedavno objavljeno istraživanje fondacije „Minderu”.
U 2021. nastalo je 139 miliona tona otpada od plastike za jednokratnu upotrebu, što je šest miliona tona više nego 2019.
Ovo bi značilo da je svaka osoba na planeti u proseku napravila gotovo jedan kilogram više otpada od jednokratne plastike, što se objašnjava većom potrebom za fleksibilnim ambalažama.
Vlade zemalja sveta u prethodnom periodu obavezale su se na smanjenje otpada nastalog od upotrebe ovakve plastike, zabranjujući plastični pribor za jelo, kese, balone, slamke i druge proizvode.
Problem je što se recikliranje ne odvija dovoljno brzo, pa ti proizvodi završavaju na deponijama, plažama i u rekama i okeanima.
Osnivač fondacije Endrju Forest predložio je inicijativu za stimulisanje recikliranja plastičnih polimera, što bi u razvijenom svetu dovelo do automatizovanja prikupljanja otpada, dok bi u manje razvijenim državama prikupljanje otpada moglo da bude prilika za upošljavanje nezaposlenih.
Salvini: Prelazak na električna vozila 2035. samoubistvo auto industrije
Preuzmite android aplikaciju.