Početna > Biznis
Biznis

Ilon Mask kupuje Boing

Najbogatiji čovek sveta Ilon Mask svoj portfolio putovanja u budućnost, posle svemira i „Spejs iksa”, kompanije „Tesla” za proizvodnju elektro automobila, proširuje. Odlučio je da kupi i jednu od najstarijih i najpoznatijih fabrika za proizvodnju aviona u svetu „Boing”.
Foto: Pixabay/3dalliance

Ova kompanija ima niz problema u poslednjih par godina. Nezgode koje se dešavaju (otpadaju vrata aviona), pa nevolje sa sindikatima i radnom snagom, doveli su ovu poznatu američku i svetsku kompaniju u nezavidan položaj, jer im nad glavom vise višestruke kontrole i moguće kazne u procesu proizvodnje aviona.

Sve  je izgleda gotovo, kako saznaju dobro obavešteni izvori bliski ovom milijarderu, koji je ranije tvrdio da ga ne interesuju „mali poslovi” kao što je proizvodnja aviona u jednom od najpoznatijih i najcenjenijih konglomerata na svetu za proizvodnju civilnih ali i vojnih letelica.

Boing posluje sa 150 država sveta, za njega radi oko 170 hiljada radnika, širom Amerike i još u 65 zemalja a proizvode trenutno šest najpoznatijih i komercijalno najupotrebljavanijih aviona na svetu. Više od 10 hiljada letelica, zapravo „pola svetske letačke flote” čine avioni ovog džina.

U vojnom smislu proizvode fascinantne letelice za snabdevanje gorivom u vazduhu KC–46 baziran na Boingu 767, pa čuveni „Apač” helikopter–AH 64, vojne satelite i još mnogo toga.

Ipak izgleda da  su glasine bile istinite i da je Ilon Mask prelomio i izneo ponudu za zvaničnu kupovinu ovog giganta. Boing je planirao izgradnju električnog aviona, potom i letelice za odlazak u svemir ili barem turistička putovanja izvan granica atmosfere koja će biti daleko prijemčivija od sadašnjih astronomskih cena za ovakve izlete u svemir.

Da li je Mask ipak osetio da će to biti velika konkurencija njegovim naporima da „Spejs iks” dovede u vrh istraživanja i putovanja u svemir. Već više od veka fabrika aviona Boing ima tradiciju, logistiku, inženjere, stručnjake svih profila, fantastičan portfolio gde čitavu planetu obleću njihove letelice i skoro svaka zemlja na svetu ima poneki Boing avion.

Da li je ovo samo još jedan biznis poduhvat prepametnog milijardera ili svet putovanja dobija nove dimenzije u budućnosti pod upravljačkom palicom ovog biznis genija. Kako ćemo putovati i da li će otvoriti novu eru u svemirskim putovanjima u budućnosti, ostaje da se vidi.

Donald Tramp iskušava BRIKS, Peking se sve više okreće Africi

Preuzmite android aplikaciju.