Најбогатији човек света Илон Маск свој портфолио путовања у будућност, после свемира и „Спејс икса”, компаније „Тесла” за производњу електро аутомобила, проширује. Одлучио је да купи и једну од најстаријих и најпознатијих фабрика за производњу авиона у свету „Боинг”.
Ова компанија има низ проблема у последњих пар година. Незгоде које се дешавају (отпадају врата авиона), па невоље са синдикатима и радном снагом, довели су ову познату америчку и светску компанију у незавидан положај, јер им над главом висе вишеструке контроле и могуће казне у процесу производње авиона.
Све је изгледа готово, како сазнају добро обавештени извори блиски овом милијардеру, који је раније тврдио да га не интересују „мали послови” као што је производња авиона у једном од најпознатијих и најцењенијих конгломерата на свету за производњу цивилних али и војних летелица.
Боинг послује са 150 држава света, за њега ради око 170 хиљада радника, широм Америке и још у 65 земаља а производе тренутно шест најпознатијих и комерцијално најупотребљаванијих авиона на свету. Више од 10 хиљада летелица, заправо „пола светске летачке флоте” чине авиони овог џина.
У војном смислу производе фасцинантне летелице за снабдевање горивом у ваздуху KC–46 базиран на Боингу 767, па чувени „Апач” хеликоптер–AH 64, војне сателите и још много тога.
Ипак изгледа да су гласине биле истините и да је Илон Маск преломио и изнео понуду за званичну куповину овог гиганта. Боинг је планирао изградњу електричног авиона, потом и летелице за одлазак у свемир или барем туристичка путовања изван граница атмосфере која ће бити далеко пријемчивија од садашњих астрономских цена за овакве излете у свемир.
Да ли је Маск ипак осетио да ће то бити велика конкуренција његовим напорима да „Спејс икс” доведе у врх истраживања и путовања у свемир. Већ више од века фабрика авиона Боинг има традицију, логистику, инжењере, стручњаке свих профила, фантастичан портфолио где читаву планету облећу њихове летелице и скоро свака земља на свету има понеки Боинг авион.
Да ли је ово само још један бизнис подухват препаметног милијардера или свет путовања добија нове димензије у будућности под управљачком палицом овог бизнис генија. Како ћемо путовати и да ли ће отворити нову еру у свемирским путовањима у будућности, остаје да се види.
Donald Tramp iskušava BRIKS, Peking se sve više okreće Africi
Преузмите андроид апликацију.