Pre nedelju dana predsednik FK Vojvodine Dragoljub Zbiljić pozvao je nekadašnjeg asa novosadskog kluba, a sada jednog od legendi srpskog fudbala, Dušana Tadića da se vrati u klub gde je započeo seniorsku karijeru i tako zagolicao maštu Vojvodinaša.
Iako se naizgled činilo da će ovaj poziv ostati bez odgovora, Tadić je izjavio da nije nemoguće da se vrati u jednom trenutku u srpski fudbal i da bi jedini izbor bila Vojvodina.
Tadić, rekorder po broju nastupa u reprezentativnom dresu, je prošle godine u julu prešao iz Ajaksa u Fenerbahče i potpisao ugovor vredan 14 miliona evra,koji važi do leta 2025. godine.
Trenutna tržišna vrednost kapitena „orlova“ po „Transfermarkt“ sajtu je četiri miliona. Budući da Tadić 20. novembra puni 36 godina, pitanje je trenutka kada će „okačiti patike o klin“ i moguće da će pristati za manju cifru kako bi fudbalsku priču završio u Novom Sadu, gradu za koji je mnogo puta isticao da mu je veoma drag.
Mnogi današnji fudbalski asovi su kroz svoju karijeru nosili Vošin dres, pa smo rešili da dodatno intrigiramo Vojvodinaše i napravimo listu mogućih povratnika u redove „stare dame“.
Izabrali smo igrače koji bi po našem mišljenju zaista doprineli igri Vojvodine u datom trenutku, te su na uštrb kvaliteta, možda izostavljeni neki miljenici navijača.
Golmani
Golmani Vojvodine su oduvek važili za energične i euforične pojedince, koji bi neretko svojim intervencijama i borbenošću dizali publiku na noge i samim tim vađili za omiljene i kod najvatrenijih navijača.
Jedan takav je i Emil Rockov, koji bi se sasvim sigurno našao na ovoj listi da nije bilo povrede koju je zadobio nakon odlaska u Mađarsku i koja ga je van terena držala osam meseci. Nakon povrede novosadski golman nije mogao da se vrati na stari nivo, iako se 2022. na pozajmici vratio u „staru damu“.
Vanja Milinković-Savić
Naravno da je prvi golman reprezentacije Srbije, ujedno i prva opcija za povratak među stative Vošinog gola. Naravno, u pitanju je Vanja Milinković-Savić, koji je u sezoni 2013/2014 i 2014/2015 branio na golu Vojvodine. Leta 2014. godine za 1,75 miliona evra ga je kupio Mančester Junajted.
Kasnije je momak rođen u Orenseu branio za poljsku Lehiju, italijanski Spal, Standard Lijež i Torino za koji i dan danas brani. Nešto više od dva metra visoki golman ima ugovor sa „bikovima“ do jula 2026. godine, a trenutna tržišna vrednost mu je pet miliona evra.
Štoperi
Sa pozicije centralnog beka, odnosno štopera, Vojvodina je plejadu igrača iznedrila i „svet“.
Aleksandar Radovanović
Nekadašnji defanzivac Vojvodine, gde je proveo jednu polusezonu, u januaru je napustio Kortrajk posle tri godine i potpisao za Almeriju do leta 2025. godine.
Radovanović je u Kortrajk stigao januara 2021. iz Lansa za nepoznatu sumu novca i u narednoj sezoni odigrao važnu ulogu, upisavši 26 nastupa u Župile ligi, ali je prošle sezone dolaskom Bernda Štorka na klupu belgijskog kluba zapao u drugi plan, te je drugi deo takmičarske godine proveo na pozajmici u američkom Ostinu. Pa iako se situacija popravila ove godine, a 30-godišnji defanzivac odigrao 11 mečeva u jesenjem delu šampionata, odlučio je da napusti Kortrajk, koji mu je izašao u susret i pustio ga bez obeštećenja, budući da mu je na leto isticao ugovor.
Osim u Vojvodini, Radovanović je u Srbiji nastupao i u subotičkom Spartaku, OFK Beogradu i Mačvi iz Šapca u kojoj je i ponikao.
Radovanović će po svemu sudeći na leto 2026. godine postati slobodan igrač. Trenutna tržišna vrednost mu je oko milion evra.
Ranko Veselinović
Sledeći na listi štopera, koji bi potencijalno mogli da se vrate na Karađorđe, jeste trenutni fudbaler Vankuver Vajtkepsa u MLS ligi – Ranko Veselinović.
Ovaj 25-godišnji fudbaler je ponikao u omladinskoj školi Vojvodine, da bi za prvi tim zaigrao u sezoni 2017/2018. Dve godine kasnije, je poneo i kapitensku traku crveno-belih, a nedugo zatim je stigla i ponuda od Vankuvera na adresu Novosađana. Veselinović je u Kanadu prvo otišao na pozajmicu, ali je nakon nekoliko dobrih partija, bilo jasno da će se tamo i zadržati.
Ranko Veselinović ima ugovor sa Vajtkepsima do kraja kalendarske 2026. godine. Trenutna tržišna vrednost mu je 1,8 miliona evra.
Igor Vujačić
Treći štoper na redu, jeste Igor Vujačić, koji se nije proslavio u svom prvom mandatu na Karađorđu.
Vujačić je u februaru 2013. godine iz Zete Golubovac, sa 18 godina prešao u Vojvodinu, gde se zadržao do januara iduće godine, kada je klub raskinuo ugovor sa igračem.
Za rođenog Podgoričana je usledio period u Poljskoj, zatim i povratak u Crnu Goru, da bi prelaskom u Partizan 2019. godine oživeo svoju karijeru. Upravo su mu navijači „stare dame“ ovaj transfer najviše i zamerili i nema sumnje da je to razlog, zbog kojeg Vujačić neće spadati među „omiljenije“ fudbalere na ovoj listi. Međutim, kvalitet je nesporan, što se ogleda u rešenosti Rubina da za milion evra „pazare“ u Humskoj i dovedu crnogorskog štopera u svoje redove.
Igor Vujačić sa Rubinom ima ugovor do jula 2026. godine, a trenutna tržišna vrednost mu je 3,5 miliona evra.
Srđan Babić
Trenutno najtraženiji defanzivac, koji je u svojoj karijeri branio crveno-bele boje Vojvodine jeste trenutni štoper Spartaka iz Moskve – Srđan Babić.
Štoper rođen u Banjaluci, je sa 15 godina stigao u Vošinu omladinsku školu, a član prvog tima je bio od februara 2014. godine do jula 2015. Tada je za obeštećenje od milion evra otišao u filijalu Real Sosijedada u drugu ligu. Pošto nije dobio šansu u prvom timu, Babić je 2017. godine otišao na pozajmicu u Crvenu zvezdu, koja je kasnije kompletirala transfer i dovela 1,94cm visokog momka u svoje redove.
Nakon toga je bio na pozajmici u portugalskom Familikau, zatim i Alemriji, da bi 2022. godine, prešao u španski tim za obeštećenje od 1,1 miliona evra. Babić je svojim nastupima kako u Primeri, tako i u dresu reprezentacije Srbije podigao svoju cenu i Spartak iz Moskve je „odrešio kesu“ i pred start aktuelne sezone doveo Babića za pet miliona evra.
Član zlatne generacije Srbije sa Novog Zelanda ima ugovor sa Moskovljanima do jula 2026. godine, a trenutna tržišna vrednost mu se procenjuje na oko 4 miliona evra.
Vezni igrači
Vojvodina je gotovo u svakoj ekipi u poslednjih 20 godina, imala po jednog veznjaka vrhunskog kvaliteta. U ovu grupaciju ubrajamo kako defanzivne, tako i centralne i ofanzivne vezne.
Sergej Milinković-Savić
Naravno najpoznatije ime među veznim igračima „stare dame“, ali i na ovoj listi jeste drugi Vošin blizanac, Sergej Milinković-Savić.
Sergej je stasao u omladinskoj školi Vojvodine i od malih nogu se znalo da se radi o vanserijskom talentu. U mlađim reprezentativnim selekcijama je takođe nizao uspehe, a za prvi tim Vojvodine zaigrao je 2013. godine. Samo godinu dana kasnije za obeštećenje od milion evra, kao 19-godišnjak je otišao u Genk.
U avgustu 2015. godine Lacio je rešio da dovede srpskog vunderkinda i za taj transfer su izdvojili 12 miliona. Ovaj potez se klubu iz Rima itekako isplatio, budući da je SMS ispisao stranice istorije kluba, a prošlog leta doneo u kasu italijanskog kluba čak 40 miliona evra.
Sergej je rođen 27 februara 1995. godine i još uvek važi za jednog od najboljih veznih igrača na svetu. Momak koji je odrastao u Novom Sadu, ugovor sa timom iz Saudijske Arabije ima do jula 2026. godine. Trenutna tržišna vrednost mu se procenjuje na oko 35 miliona evra.
Nemanja Radoja
Još jedan igrač koji je ponikao u redovima crveno-belih, a trenutno nastupa u MLS ligi je Nemanja Radoja.
Ovaj 31-godišnji defanzivni vezni nastupa za Sporting Kanzas siti, a svoju seniorsku karijeru počeo je na Karađorđu u sezoni 2011/2012. Pružao je sjajne partije u dresu „lala“, čime je zaslužio kapitensku traku novosadskog kluba. U „staroj dami“ se zadržao do avgusta 2014, godine, kada je za 900 hiljada prešao u Selta Vigo. Kada mu je istekao ugovor sa Seltom, prešao je u Levante, da bi u januaru prošle godine potpisao dvogodišnji ugovor sa klubom iz Misurija.
Dakle, Radoja postaje slobodan igrač od starta 2026. godine, a trenutna tržišna vrednost mu je 1,5 miliona evra.
Danijel Aleksić
Igrač koji je nakon Vojvodine nastupao čak u sedam različitih zemalja, jeste momak rođen 1991. godine u Puli Danijel Aleksić.
Trenutno 32-godišnji ofanzivni vezni nastupa za turski Bašašehir. Svoju seniorsku karijeru počeo je u Vojvodini 2007. godine i u Novom Sadu se zadržao do sezone 2009/2010 kada je za sumu od čak 2,25 miliona evra otišao u Seriju A, odnosno Đenovu. Do dana današnjeg Aleksićev transfer je drugi najskuplji u istoriji FK Vojvodine.
Nakon toga Aleksić je nastupao u Nemačkoj, Francuskoj, Poljskoj, Švajcarskoj, Turskoj i Saudiskoj Arabiji. Na leto 2019. godine pojačao je Bašašehir, koji je te sezone 2019/2020. osvojio i Superligu turske.
Aleksić ugovor sa turskim klubom ima do leta 2025. godine, a trenutna tržišna vrednost mu je milion evra.
Aleksandar Paločević
Fudbaler koji je odabrao nesvakidašnji put, nakon odlaska iz Vojvodine i srpskog fudbala uopšte je Aleksandar Paločević.
Paločević trenutno nastupa u Seulu u Južnoj Koreji, ligi koja je sve interesantnija klubovima sa ovih prostora, zbog igračkog kadra. Čak tri Koreanca su stigla ove sezone u Super ligu.
Paločević je rođen u Gnjilanu na AP Kosovu i Metohiji 1993. godine. Ofanzivni vezni igrač je u Vojvodinu došao na leto 2015. godine iz OFK Beograda. U redovima „stare dame“ se zadržao dve sezone, nakon čega je za 250 hiljada prešao iz redova „lala“ u portugalsku Aruku. Već sledeće sezone pojačao je Nacional u istoimenoj ligi, a odatle je otišao na pozajmicu u Pohang Stilerse u Južnoj Koreji, gde je i zapao za oko upravi Seula, koja ga je 2021. godine za milion evra dovela otkupila i dovela u svoje redove.
Po tadašnjem pisanju srpskih medija, Palošević je potpisao trogodišnji ugovor sa Seulom, vredan 3,5 miliona evra. Što znači da njegov ugovor ističe ovog leta. Trenutna tržišna vrednost Aleksandra Paločevića je 900 hiljada evra.
Napadači
Napadačima bi na ovoj listi pripao i već gore pomenuti Dušan Tadić. Ostatak napadačkog arsenala Vojvodine iz prethodnih decenija, je mahom završio u redovima Crvene zvezde.
Aleksandar Katai
Mađioničar iz Srbobrana koji je preko godina postao legenda Crvene zvezde, Aleksandar Katai je ponikao u omladinskoj školi FK Vojvodine.
Katai je prvu sezonu u seniorskoj konkurenciji odigrao u sezoni 2009/2010, kada je za priključen prvom timu „stare dame“. Za kratko vreme se afirmisao u jednog od najboljih napadača Super lige Srbije i u sezoni 2011/2012 njegove majstorije su došle na naplatu, kada je Olimpijakos u kasu novosadskog kluba ubacio 1,4 miliona evra za mlado levo krilo.
Vratio se Katai u Vojvodinu i nakon toga, kao pozajmljeni igrač kluba iz Pireja. U svom drugom mandatu na Karađorđu „magiko“ je impresionirao upravu beogradskih crveno-belih u čije redove je došao kao pozajmljen igrač 2014. godine, da bi po isteku ugovora sa Olimpijakosom i potpisao za Crvenu zvezdu.
Sjajne partije je pružao Katai na Marakani i već u sezoni 2016/2017 stigao je poziv iz Primere i dva miliona evra na adresu Ljutice Bogdana. Nije Katai dobio adekvatnu šansu u klubu iz Vitorije i odlučio se za prelazak „preko bare“ u MLS ligu. Tamo je Katai pokazao svoj pun potencijal, ali zbog stvari van terena, njegov ugovor je raskinut u Los Anđeles Galaksiju i „magiko“ se vratio u Crvenu zvezdu gde nastupa i dan danas.
Iako ima pune 33 godine, Aleksandar Katai još uvek dokazuje da je klasan fudbaler, ugovor sa Crvenom zvezdom mu ističe ovog leta, a trenutna vrednost „sedmice“ na tržištu je oko 2 miliona evra.
Mirko Ivanić
Crnogorski fudbaler Mirko Ivanić, rođen u Bačkom Jarku je poput saigrača pomenutog iznad, izašao iz Vošine omladinske škole i isto Katai, važi za jednog od najboljih domaćih fudbalera u Super ligi Srbije.
Ivanić će u Septembru napuniti 31 godinu, ali je reč o fudbaleru koji se nalazi u zenitu svoje karijere. Već pet sezona nastupa za Crvenu zvezdu i može se reći da je već godinama najbolji igrač crveno-belih.
Svoju seniorsku karijeru započeo je u Vojvodini 2012. godine. Neko vreme je proveo na pozajmici u novosadskom Proleteru, da bi od sezone 2013/2014 važio za jednog od lidera „stare dame“. Ivanićeve dobre partije, uočili su skauti sa istoka, tako da je u zimskom prelaznom roku 2016. godine Bate Borisov za sumu od milion evra doveo Crnogorca u svoje redove.Tamo je proveo tri sezone i zatim za 1,3 miliona evra, prešao u redove aktuelnog prvaka Srbije.
Ivaniću ugovor sa Crvenom zvezdom ističe u junu sledeće godine, a njegova trenutna tržišna vrednost se procenjuje na oko 6 miliona evra.
Mijat Gaćinović
Još jedan momak koji je rođen u Novom Sadu i samim tim u srcu nosi Vošine boje jeste 29-godišnji Mijat Gaćinović.
Momak koji obično pokriva poziciju odmah iza napadača, je iz Trebinja stigao u Vošinu omladinsku školu sa svega 15. godina. Na Karađorđu je stekao svoju afirmaciju u seniorskom fudbalu, kada je nosio dres „lala“ od 2013-2015. godine. Pred sezonu 2015/2016. Voša je inkasirala 1,25 miliona za Gaćinovića koji je postao novi fudbaler Ajntrahta iz Frankfurta. Gaćinović je u Ajntrahtu proveo pet sezona i bio jedan od najzapaženijih fudbalera u ekipi, uz naravno Luku Jovića.
Za 3 miliona evra ga je 2020. godine klub iz Frankfurta pustio u Hofenhajm, koji mu je ujedno bio i poslednji klub u Bundesligi. U julu 2022. godine za milion evra je prodat u AEK iz Atine, gde i dan danas nastupa.
Gaćinović ima ugovor sa grčkim timom do leta 2026. godine, a obeštećenje klubu za njegove usluge se trenutno procenjuje na oko 3,5 miliona evra.
Fudbalere koji su izostavljeni sa ove liste, a čiji povratak bi takođe obradovao navijače jesu igrači koji su nedavno napustili Vojvodinu Veljko Simić (Omonija), Nikola Čumić (Rubin Kazanj), Uroš Kabić (Torino), Mirko Topić (Familikao).
Na ovoj listi naveli smo neke od igrača, koji bi svojim povratkom na Karađorđe bez sumnje ućinili Vojvodinu konkurentnijom, a navijače sretnijim. Ukoliko imate još neke primere pišite nam u komentaru i takođe nam navedite koje su vam najveće želje od svih pomenutih fudbalera.
Bandović: Biće promena u timu, ali idemo na pobedu kao i uvek
Preuzmite android aplikaciju.