Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче Фудбал

Који су највећи трансфери Војводине и где су ти играчи сада?

Дрес Војводине кроз њено постојање носила су многа велика имена. Неки су свој максимум достигли баш у Воши, док је за неке стадион „Карађорђе“ био само почетна тачка.
Фото: Градске инфо

Одлазак из клуба обично доноси екипи и новчану накнаду, а у последње две деценије сведоци смо да цифре које су оптицају само расту.

Новосадски клуб такође је профитирао од продаје својих фудбалера, а знате ли којих 10 играча су Воши донели највише новца и где су они сада?

10. Александар Катаи (31)

Војводина > Олимпијакос (1,4 милиона евра)

Фото: ФК Војводина

Иако је сада љубимац београдских црено-белих, Александар Катаи поникао је у истим бојама новосадског клуба. Члан Војводине био је још у детињству, од 2002. године. Професионални деби за клуб имао је 2010. године, а у прве две сезоне са 13 погодака на 70 мечева одушевио је челнике Олимпијакоса, који су га одвели у Пиреј за суму од 1,4 милиона евра.

Катаи, ипак, тада није завршио са Војводином, пошто је дошао на позајмицу у Нови Сад у сезони 2012/13, када је и последњи пут био члан „старе даме“. Касније је задужио дрес Црвене звезде, па Алавеса и два америчка клуба, након чега се вратио у Звезду чији је и данас веома битан „шраф“.


9. Мирослав Стевановић (31)

Војводина > Севиља (1,5 милиона евра)

Овај „плејмејкер“ из Зворника у Војводини је показао да може да постигне гол, али и асистира, па је након четири године у Новом Саду добио несвакидашњу понуду из Шпаније. Севиља је за његове услуге понудила 1,5 милиона евра, али у црвено-белом дресу шпанског гиганта није успео да се пронађе као у Новом Саду.

Након тога чинило се да му каријера иде низбрдо, слабо је играо на позајмицама у Елчеу и Алавесу, потписао је мађарски Ђер па Ерготелис, да би се 2016. године вратио у родну БиХ и заиграо за Жељезничар. Препород каријере направио је потписавши за швајцарски Сервет 2017. године, где је сада један од битнијих играча. За њих је одиграо 99 мечева и постигао 27 голова.


8. Игор Ђурић (37)

Војводина > Херенвен (1,5 милиона евра)

Фото: ФК Војводина

Скромни штопер рођен у Новом Саду чекао је до своје 24. године за своју прилику „у Европи“. Након 96 наступа у дресу Воше, 2009. године откупио га је холандски Херенвен за 1,5 милиона евра. Како се у Холандији није наиграо, прешао је у арапски Шарџах, из ког се вратио право у Војводину 2012. године.

У новосадском клубу уписао је још 42 наступа до 2015, када је отишао у Рад, па у турску Каршијаку, након чега је у дресу ОФК Бачке завршио своју фудбалску каријеру у 2017. години.


7. Жељко Бркић (36)

Војводина > Удинезе (1,5 милиона евра)

Фото: ФК Војводина

Жељко Бркић, један од миљеника навијача Војводине и некада велика нада српског голманског заната, бранио је стативе „Карађорђа од 2004. до 2011. године, када је на врата покуцао италијански Удинезе. За милион и по евра одвели су Бркића у Серију А, а новосадски голман снашао се сјајно. За Удинезе је забележио преко 50 наступа, затим играо за Сијену, па Каљари, да би касније Италију заменио Грчком, одласком у ПАОК.

После 2018. године, последње у Солуну, Бркић је провео неки период без ангажмана, да би 2020. потписао за Војводину, како би завршио каријеру у матичном клубу. За први тим репрезентације наступио је 11 пута, а остаје жал што је популарни „Брка“ због повреда остао ускраћен за још богатију каријеру.


6. Вања Милинковић-Савић (25)

Војводина > Манчестер јунајтед (1,75 милиона евра)

Фото: ФК Војводина

Још један голман на листи, Вања Милинковић-Савић већ са 18 година напустио је стативе Воше да задужи дрес Манчестер јунајтеда. Било је то 2014. године, али га је енглески клуб вратио у Војводину на позајмицу, где је млади голман показао шта уме на више од 20 мечева. Касније га је 2017. године довео италијански Торино, чији је тренер био Синиша Михајловић, још једно легендарно име новосадске „старе даме“. У италијанском клубу игра и данас, иако је у првих неколико сезона „шетао“ по позајмицама. Чини се да је сада са 25 година стандардни првотимац италијанског прволигаша.


5. Дамир Кахриман (37)

Војводина > Коњаспор (2 милиона евра)

Фото: Wikimedia Commons/Aleksandr Osipov

Већ трећи узастопни чувар мреже на листи је Дамир Кахриман, добро познато име у Супер лиги Србије. Кахриман је као младић од 22 године стигао у Вошу сада већ давне 2006. године, а након сезоне и по у Новом Саду отиснуо се у турски Коњаспор за тада велика два милиона евра.

Ипак, у турској се није наиграо, па је позајмљен Раду, након чега је играо за ивањички Јавор, украјинску Таврију, па онда од 2014. до 2018. за Црвену звезду, у којој се највише и задржао. Поново је кратко био у иностранству, али се 2020. вратио у Рад, па у нишки Раднички, а сада је члан Јавора из Ивањице трећи пут у својој каријери.


4. Слободан Медојевић (31)

Војводина > Волфсбург (2 милиона евра)

Фото: ФК Војводина

Медојевић је још један фудбалер који је прошао све омладинске селекције Војводине, а у првом тиму заиграо „под палицом“ Милована Рајевца 2007. године. Више од 70 пута је представљао Вошу, а сезону 2010/11 завршио као најбољи млади играч Супер лиге Србије. То га је препоручило немачком Волфсбургу, који га је почетком 2012. године „пазарио“ за 2 милиона евра.

Никада није успео да буде стандардан, али је у току две сезоне био део ротације у немачком тиму, да би 2014. потписао за Ајнтрахт из Франкфурта, где се задржао чак до 2018. године, такође са слабом, али учесталом минутажом. Још годину дана провео је у Немачкој играјући за Дармштат, након чега је потписао за АЕЛ Лимасол, за који наступа и данас.


3. Милош Красић (37)

Војводина > ЦСКА Москва (2,25 милиона евра)

Фото: Wikimedia Commons/Мельников Александр

Красић је фудбалер за кога у Новом Саду не треба трошити речи. Један је од оних који, иако не наступа за Вошу, обожава да своје слободне дане проводи у „српској Атини“. Са само 14 година дошао је у Војводину, био је капитен омладинског тима, а до 2004. године за први тим забележио је више од 70 лигашких наступа и 7 погодака.

Тада је на врата покуцао московски ЦСКА и одвео га у Русију за 2,25 милиона евра, а тамо је Красић освојио срца братског народа. Већ у првој сезони освојио је УЕФА куп, а до 2010. освојене су и две титуле првака Русије, четири национална купа, а редовно је плавокоси Србин играо и Лигу шампиона.

Круна на период у Русији био је трансфер у Јувентус (15 милиона), у ком је за две сезоне наступио 40 пута и постигао осам погодака. Благи пад форме резултовао је одласком у Фенербахче 2012. године, позајмица у Бастију је уследила наредне сезоне, а крај каријере обележио је боравак у пољској Лехији где је Красић поново подсетио на своје старе дане. Пензионисан је од 2018. године.


2. Данијел Алексић (31)

Војводина > Ђенова (2,25 милиона евра)

Данијел је фудбалску каријеру започео у ФК Ветерник када је имао тек седам година. Са само 11 година дошао је у Војводину, а неколико година касније Милован Рајевац увео га је против Црвене звезде када је Алексић имао тек 16 година и пет дана. Тада, 27. маја 2007. године, постао је најмлађи дебитант у српском фудбалу.

Временом је добијао све више шанси и усталио се као првотимац, а након 48 мечева и 8 голова стигла је понуда из италијанске Ђенове у износу од 2,25 милиона евра. Алексић је отишао, али није се снашао. Позајмица у Гројт Фирт, па прелазак у Сент Етјен, затим поново позајмице, па прелазак у Лехију. Коначно се уклопио у Сент Гален, за који је потписао 2015. године.

Тамо је кроз три сезоне на 80 мечева дао 22 поготка, а затим прешао у турски Малатијаспор где је у сезони 2018/19 на 31 мечу дао 10 голова. На кратко је био у Ал Ахлију, а онда 2019. повратак у Турску, Башакшехир је правио нови пројекат и желео баш њега.

Тамо је Алексић наставио са сјајним партијама, освојио и титулу, а за исти клуб наступа и данас у својој 31. години.


1. Гојко Качар (35)

Војводина > Херта Берлин (3 милиона евра)

Фото: Wikimedia Commons/Steindy

Још један новосадски момак, Гојко Качар је прошао омладинску школу Војводине и од 2003. био члан сениорске екипе. Током сезоне 2007/08 на 17 утакмица постигао је 11 голова, а фантастичан је био на гостовању у Хумској када је Партизану дао три гола у ремију (3:3).

У јануару, на половини те сезоне, Качар је потписао за берлинску Херту у трансферу вредном 3 милиона евра. За две сезоне наступио је 64 пута, постигао 10 голова, након чега је прешао у Хамбург. Тамо је играо до 2013. године, потписао нови уговор, али без праве минутаже послат је на позајмицу у Јапан. Већ 2014. поново је био потребан Хамбургу, али повреда га је спречила да наступа. Промене тренера утицале су на његову минутажу, али 2015. потписао је трећи уговор са клубом и искористио га максимално, да би по истеку истог прешао у Аугзбург 2016. године.

Гојко је у црвено-белом дресу немачке екипе наступио 28 пута, највише у првој сезони, док је у другој ретко кад био избор тренера. Прешао је затим у Анортозис са Кипра, али тамо није оставио већи траг наступивши само шест пута.

Качар је недуго затим окачио копачке о клин, а као и за Жељка Бркића, остаје питање шта је све могао овај везни играч да га је послужило здравље током своје професионалне каријере.


Кога сте још очекивали?

На овој листи нису се нашла нека имена која сте можда очекивали. Неки од бивших играча Војводине данас су међу највреднијим и најпознатијим играчима света, а ту ћемо издвојити Душана Тадића, Сергеја Милинковића-Савића, Мијата Гаћиновића и Немању Радоју.


Фото: Танјуг/AP/Darko Bandic

Тадић (33) је за Вошу наступао од 2006. до 2010. године и на 100 наступа тресао мрежу 29 пута. Ипак његов трансфер у Гронинген вредео је 1,1 милион евра, недовољно да се нађе на овој листи. Душан је данас незамењив члан Ајакса, а највишу вредност имао је 2019. године, када је transfermarkt проценио његову цену на 25 милиона евра.


Фото: ФК Војводина

Сергеј Милинковић-Савић (27), СМС како га многи знају, је, на сличан начин, замало „испао“ са ове листе. За „стару даму“ наступао је у сезони 2013/2014, а у Генк је отишао за милион евра. Лацио га је 2015. довео за 12 милиона, а од тада је постао један од најбољих везних играча на свету. Његова вредност је достизала и 90 милиона евра, док је сада процена да вреди 70 милиона.


Фото: ФК Војводина

Мијат Гаћиновић (27) наступио је за Вошу 50 пута између 2013. и 2015. године. Тада је прешао у Франкфурт, у ком је уз Луку Јовића пружао најбоље партије. Вредео је 11 милиона на врхунцу своје форме, а након епизоде у Хофенхајму, данас игра за Панатинаикос, за који је потписао у јулу ове године.


Фото: ФК Војводина

Немања Радоја (29) је из млаћих категорија Војводине прешао у први тим 2011. године, а до 2014. забележио је 48 наступа. Поуздани везни играч прешао је затим у шпанску Селту за 900 хиљада евра, а тамо је играо све до 2019, када је прешао у Леванте, где и сада наступа. Највиша вредност у каријери процењена је 2017. године, када су „његове услуге“ коштале осам милиона евра.


Сви подаци о вредности трансфера и самих играча преузети су са transfermarkt.com.

Znate li za novinara koji je bio prvi golman Vojvodine?

Преузмите андроид апликацију.