Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče Fudbal

Koji su najveći transferi Vojvodine i gde su ti igrači sada?

Dres Vojvodine kroz njeno postojanje nosila su mnoga velika imena. Neki su svoj maksimum dostigli baš u Voši, dok je za neke stadion „Karađorđe“ bio samo početna tačka.
Foto: Gradske info

Odlazak iz kluba obično donosi ekipi i novčanu naknadu, a u poslednje dve decenije svedoci smo da cifre koje su opticaju samo rastu.

Novosadski klub takođe je profitirao od prodaje svojih fudbalera, a znate li kojih 10 igrača su Voši doneli najviše novca i gde su oni sada?

10. Aleksandar Katai (31)

Vojvodina > Olimpijakos (1,4 miliona evra)

Foto: FK Vojvodina

Iako je sada ljubimac beogradskih creno-belih, Aleksandar Katai ponikao je u istim bojama novosadskog kluba. Član Vojvodine bio je još u detinjstvu, od 2002. godine. Profesionalni debi za klub imao je 2010. godine, a u prve dve sezone sa 13 pogodaka na 70 mečeva oduševio je čelnike Olimpijakosa, koji su ga odveli u Pirej za sumu od 1,4 miliona evra.

Katai, ipak, tada nije završio sa Vojvodinom, pošto je došao na pozajmicu u Novi Sad u sezoni 2012/13, kada je i poslednji put bio član „stare dame“. Kasnije je zadužio dres Crvene zvezde, pa Alavesa i dva američka kluba, nakon čega se vratio u Zvezdu čiji je i danas veoma bitan „šraf“.


9. Miroslav Stevanović (31)

Vojvodina > Sevilja (1,5 miliona evra)

Ovaj „plejmejker“ iz Zvornika u Vojvodini je pokazao da može da postigne gol, ali i asistira, pa je nakon četiri godine u Novom Sadu dobio nesvakidašnju ponudu iz Španije. Sevilja je za njegove usluge ponudila 1,5 miliona evra, ali u crveno-belom dresu španskog giganta nije uspeo da se pronađe kao u Novom Sadu.

Nakon toga činilo se da mu karijera ide nizbrdo, slabo je igrao na pozajmicama u Elčeu i Alavesu, potpisao je mađarski Đer pa Ergotelis, da bi se 2016. godine vratio u rodnu BiH i zaigrao za Željezničar. Preporod karijere napravio je potpisavši za švajcarski Servet 2017. godine, gde je sada jedan od bitnijih igrača. Za njih je odigrao 99 mečeva i postigao 27 golova.


8. Igor Đurić (37)

Vojvodina > Herenven (1,5 miliona evra)

Foto: FK Vojvodina

Skromni štoper rođen u Novom Sadu čekao je do svoje 24. godine za svoju priliku „u Evropi“. Nakon 96 nastupa u dresu Voše, 2009. godine otkupio ga je holandski Herenven za 1,5 miliona evra. Kako se u Holandiji nije naigrao, prešao je u arapski Šardžah, iz kog se vratio pravo u Vojvodinu 2012. godine.

U novosadskom klubu upisao je još 42 nastupa do 2015, kada je otišao u Rad, pa u tursku Karšijaku, nakon čega je u dresu OFK Bačke završio svoju fudbalsku karijeru u 2017. godini.


7. Željko Brkić (36)

Vojvodina > Udineze (1,5 miliona evra)

Foto: FK Vojvodina

Željko Brkić, jedan od miljenika navijača Vojvodine i nekada velika nada srpskog golmanskog zanata, branio je stative „Karađorđa od 2004. do 2011. godine, kada je na vrata pokucao italijanski Udineze. Za milion i po evra odveli su Brkića u Seriju A, a novosadski golman snašao se sjajno. Za Udineze je zabeležio preko 50 nastupa, zatim igrao za Sijenu, pa Kaljari, da bi kasnije Italiju zamenio Grčkom, odlaskom u PAOK.

Posle 2018. godine, poslednje u Solunu, Brkić je proveo neki period bez angažmana, da bi 2020. potpisao za Vojvodinu, kako bi završio karijeru u matičnom klubu. Za prvi tim reprezentacije nastupio je 11 puta, a ostaje žal što je popularni „Brka“ zbog povreda ostao uskraćen za još bogatiju karijeru.


6. Vanja Milinković-Savić (25)

Vojvodina > Mančester junajted (1,75 miliona evra)

Foto: FK Vojvodina

Još jedan golman na listi, Vanja Milinković-Savić već sa 18 godina napustio je stative Voše da zaduži dres Mančester junajteda. Bilo je to 2014. godine, ali ga je engleski klub vratio u Vojvodinu na pozajmicu, gde je mladi golman pokazao šta ume na više od 20 mečeva. Kasnije ga je 2017. godine doveo italijanski Torino, čiji je trener bio Siniša Mihajlović, još jedno legendarno ime novosadske „stare dame“. U italijanskom klubu igra i danas, iako je u prvih nekoliko sezona „šetao“ po pozajmicama. Čini se da je sada sa 25 godina standardni prvotimac italijanskog prvoligaša.


5. Damir Kahriman (37)

Vojvodina > Konjaspor (2 miliona evra)

Foto: Wikimedia Commons/Aleksandr Osipov

Već treći uzastopni čuvar mreže na listi je Damir Kahriman, dobro poznato ime u Super ligi Srbije. Kahriman je kao mladić od 22 godine stigao u Vošu sada već davne 2006. godine, a nakon sezone i po u Novom Sadu otisnuo se u turski Konjaspor za tada velika dva miliona evra.

Ipak, u turskoj se nije naigrao, pa je pozajmljen Radu, nakon čega je igrao za ivanjički Javor, ukrajinsku Tavriju, pa onda od 2014. do 2018. za Crvenu zvezdu, u kojoj se najviše i zadržao. Ponovo je kratko bio u inostranstvu, ali se 2020. vratio u Rad, pa u niški Radnički, a sada je član Javora iz Ivanjice treći put u svojoj karijeri.


4. Slobodan Medojević (31)

Vojvodina > Volfsburg (2 miliona evra)

Foto: FK Vojvodina

Medojević je još jedan fudbaler koji je prošao sve omladinske selekcije Vojvodine, a u prvom timu zaigrao „pod palicom“ Milovana Rajevca 2007. godine. Više od 70 puta je predstavljao Vošu, a sezonu 2010/11 završio kao najbolji mladi igrač Super lige Srbije. To ga je preporučilo nemačkom Volfsburgu, koji ga je početkom 2012. godine „pazario“ za 2 miliona evra.

Nikada nije uspeo da bude standardan, ali je u toku dve sezone bio deo rotacije u nemačkom timu, da bi 2014. potpisao za Ajntraht iz Frankfurta, gde se zadržao čak do 2018. godine, takođe sa slabom, ali učestalom minutažom. Još godinu dana proveo je u Nemačkoj igrajući za Darmštat, nakon čega je potpisao za AEL Limasol, za koji nastupa i danas.


3. Miloš Krasić (37)

Vojvodina > CSKA Moskva (2,25 miliona evra)

Foto: Wikimedia Commons/Melьnikov Aleksandr

Krasić je fudbaler za koga u Novom Sadu ne treba trošiti reči. Jedan je od onih koji, iako ne nastupa za Vošu, obožava da svoje slobodne dane provodi u „srpskoj Atini“. Sa samo 14 godina došao je u Vojvodinu, bio je kapiten omladinskog tima, a do 2004. godine za prvi tim zabeležio je više od 70 ligaških nastupa i 7 pogodaka.

Tada je na vrata pokucao moskovski CSKA i odveo ga u Rusiju za 2,25 miliona evra, a tamo je Krasić osvojio srca bratskog naroda. Već u prvoj sezoni osvojio je UEFA kup, a do 2010. osvojene su i dve titule prvaka Rusije, četiri nacionalna kupa, a redovno je plavokosi Srbin igrao i Ligu šampiona.

Kruna na period u Rusiji bio je transfer u Juventus (15 miliona), u kom je za dve sezone nastupio 40 puta i postigao osam pogodaka. Blagi pad forme rezultovao je odlaskom u Fenerbahče 2012. godine, pozajmica u Bastiju je usledila naredne sezone, a kraj karijere obeležio je boravak u poljskoj Lehiji gde je Krasić ponovo podsetio na svoje stare dane. Penzionisan je od 2018. godine.


2. Danijel Aleksić (31)

Vojvodina > Đenova (2,25 miliona evra)

Danijel je fudbalsku karijeru započeo u FK Veternik kada je imao tek sedam godina. Sa samo 11 godina došao je u Vojvodinu, a nekoliko godina kasnije Milovan Rajevac uveo ga je protiv Crvene zvezde kada je Aleksić imao tek 16 godina i pet dana. Tada, 27. maja 2007. godine, postao je najmlađi debitant u srpskom fudbalu.

Vremenom je dobijao sve više šansi i ustalio se kao prvotimac, a nakon 48 mečeva i 8 golova stigla je ponuda iz italijanske Đenove u iznosu od 2,25 miliona evra. Aleksić je otišao, ali nije se snašao. Pozajmica u Grojt Firt, pa prelazak u Sent Etjen, zatim ponovo pozajmice, pa prelazak u Lehiju. Konačno se uklopio u Sent Galen, za koji je potpisao 2015. godine.

Tamo je kroz tri sezone na 80 mečeva dao 22 pogotka, a zatim prešao u turski Malatijaspor gde je u sezoni 2018/19 na 31 meču dao 10 golova. Na kratko je bio u Al Ahliju, a onda 2019. povratak u Tursku, Bašakšehir je pravio novi projekat i želeo baš njega.

Tamo je Aleksić nastavio sa sjajnim partijama, osvojio i titulu, a za isti klub nastupa i danas u svojoj 31. godini.


1. Gojko Kačar (35)

Vojvodina > Herta Berlin (3 miliona evra)

Foto: Wikimedia Commons/Steindy

Još jedan novosadski momak, Gojko Kačar je prošao omladinsku školu Vojvodine i od 2003. bio član seniorske ekipe. Tokom sezone 2007/08 na 17 utakmica postigao je 11 golova, a fantastičan je bio na gostovanju u Humskoj kada je Partizanu dao tri gola u remiju (3:3).

U januaru, na polovini te sezone, Kačar je potpisao za berlinsku Hertu u transferu vrednom 3 miliona evra. Za dve sezone nastupio je 64 puta, postigao 10 golova, nakon čega je prešao u Hamburg. Tamo je igrao do 2013. godine, potpisao novi ugovor, ali bez prave minutaže poslat je na pozajmicu u Japan. Već 2014. ponovo je bio potreban Hamburgu, ali povreda ga je sprečila da nastupa. Promene trenera uticale su na njegovu minutažu, ali 2015. potpisao je treći ugovor sa klubom i iskoristio ga maksimalno, da bi po isteku istog prešao u Augzburg 2016. godine.

Gojko je u crveno-belom dresu nemačke ekipe nastupio 28 puta, najviše u prvoj sezoni, dok je u drugoj retko kad bio izbor trenera. Prešao je zatim u Anortozis sa Kipra, ali tamo nije ostavio veći trag nastupivši samo šest puta.

Kačar je nedugo zatim okačio kopačke o klin, a kao i za Željka Brkića, ostaje pitanje šta je sve mogao ovaj vezni igrač da ga je poslužilo zdravlje tokom svoje profesionalne karijere.


Koga ste još očekivali?

Na ovoj listi nisu se našla neka imena koja ste možda očekivali. Neki od bivših igrača Vojvodine danas su među najvrednijim i najpoznatijim igračima sveta, a tu ćemo izdvojiti Dušana Tadića, Sergeja Milinkovića-Savića, Mijata Gaćinovića i Nemanju Radoju.


Foto: Tanjug/AP/Darko Bandic

Tadić (33) je za Vošu nastupao od 2006. do 2010. godine i na 100 nastupa tresao mrežu 29 puta. Ipak njegov transfer u Groningen vredeo je 1,1 milion evra, nedovoljno da se nađe na ovoj listi. Dušan je danas nezamenjiv član Ajaksa, a najvišu vrednost imao je 2019. godine, kada je transfermarkt procenio njegovu cenu na 25 miliona evra.


Foto: FK Vojvodina

Sergej Milinković-Savić (27), SMS kako ga mnogi znaju, je, na sličan način, zamalo „ispao“ sa ove liste. Za „staru damu“ nastupao je u sezoni 2013/2014, a u Genk je otišao za milion evra. Lacio ga je 2015. doveo za 12 miliona, a od tada je postao jedan od najboljih veznih igrača na svetu. Njegova vrednost je dostizala i 90 miliona evra, dok je sada procena da vredi 70 miliona.


Foto: FK Vojvodina

Mijat Gaćinović (27) nastupio je za Vošu 50 puta između 2013. i 2015. godine. Tada je prešao u Frankfurt, u kom je uz Luku Jovića pružao najbolje partije. Vredeo je 11 miliona na vrhuncu svoje forme, a nakon epizode u Hofenhajmu, danas igra za Panatinaikos, za koji je potpisao u julu ove godine.


Foto: FK Vojvodina

Nemanja Radoja (29) je iz mlaćih kategorija Vojvodine prešao u prvi tim 2011. godine, a do 2014. zabeležio je 48 nastupa. Pouzdani vezni igrač prešao je zatim u špansku Seltu za 900 hiljada evra, a tamo je igrao sve do 2019, kada je prešao u Levante, gde i sada nastupa. Najviša vrednost u karijeri procenjena je 2017. godine, kada su „njegove usluge“ koštale osam miliona evra.


Svi podaci o vrednosti transfera i samih igrača preuzeti su sa transfermarkt.com.

Znate li za novinara koji je bio prvi golman Vojvodine?

Preuzmite android aplikaciju.