Početna > Život i stil
Život i stil

Iako se godinama smatrala lošom hranom, ova namirnica ima brojne prednosti ako se pravilno i umereno koristi

Svima je jasno da je voću, povrću, integralnim žitaricama i zdravim mastima mesto u svakodnevnoj ishrani kako bismo bili zdravi.
Foto: Pexels/Nicolas Postiglioni

Ali postoje i neke namirnice koje neopravdano imaju negativan predznak.

Slanina, svinjetina i mast takođe mogu naći svoje mesto u našoj ishrani, samo treba znati kako i koliko.

Svinjska mast je jedna od onih kontroverznih namirnica u koju se neki kunu, a drugi izbegavaju po svaku cenu.

Iako se godinama smatrala lošom hranom, svinjska mast ima brojne prednosti ako se pravilno i umereno koristi.

Zasićene masti i holesterol se često povezuju sa svinjskom masti, ali ona ima oko 40 procenata zasićenih masti, oko 50 procenata mononezasićenih masti (uglavnom oleinske i palmitoleinske) i oko 10 procenata polinezasićenih masti (linolna, linolenska, arahidonska i DHA).

Svinjska mast je bogata vitaminima A, D i E, ali kao i sva druga ulja i masti sadrži dosta kalorija, zbog čega treba biti oprezan sa količinama. Dnevni unos kalorija iz masti ne bi trebalo da prelazi 30 procenata.

Pored toga što masti iz masti uglavnom pomažu u apsorpciji vitamina, mast sadrži holesterol, koji se u organizmu pod uticajem UV zraka pretvara u vitamin D, važan za apsorpciju kalcijuma.

Svinjska mast je idealna za prženje i termičku obradu namirnica jer ima najveću otpornost na visoke temperature. Odnosno, ima visoku tačku dima, zbog čega je jedno od najstabilnijih ulja za toplotnu obradu na visokim temperaturama.

Druga namirnica od koje se mogi plaše, a obožavaju je u našim krajevima je slanina.

Meso je generalno izvor brojnih hranljivih materija, uključujući slaninu. Pored proteina, u slanini se nalaze vitamini B grupe, selen, fosfor, gvožđe, cink i dr. Međutim, treba imati u vidu da slanina sadrži dosta soli, zbog čega osobe sa visokim krvnim pritiskom treba da se oprezno.

Kupovna slanina ima dosta dodatih nitrata i nitrita, koji se prženjem pretvaraju u kancerogene nitrozamine.

Iz tog razloga, najbolje bi bilo jesti slaninu u njenom prirodnom obliku. Konačno, slanina sadrži oko 400 kalorija na 100 grama i oko 40% od toga je masnoća, ali se slanina ne jede u velikim količinama.

Reč je o veoma kvalitetnoj hrani, a ključ je, naravno, u umerenosti.

Ovo su slatkiši koje možete da jedete u neograničenim količinama

Preuzmite android aplikaciju.