Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Иако се годинама сматрала лошом храном, ова намирница има бројне предности ако се правилно и умерено користи

Свима је јасно да је воћу, поврћу, интегралним житарицама и здравим мастима место у свакодневној исхрани како бисмо били здрави.
Фото: Pexels/Nicolas Postiglioni

Али постоје и неке намирнице које неоправдано имају негативан предзнак.

Сланина, свињетина и маст такође могу наћи своје место у нашој исхрани, само треба знати како и колико.

Свињска маст је једна од оних контроверзних намирница у коју се неки куну, а други избегавају по сваку цену.

Иако се годинама сматрала лошом храном, свињска маст има бројне предности ако се правилно и умерено користи.

Засићене масти и холестерол се често повезују са свињском масти, али она има око 40 процената засићених масти, око 50 процената мононезасићених масти (углавном олеинске и палмитолеинске) и око 10 процената полинезасићених масти (линолна, линоленска, арахидонска и ДХА).

Свињска маст је богата витаминима А, Д и Е, али као и сва друга уља и масти садржи доста калорија, због чега треба бити опрезан са количинама. Дневни унос калорија из масти не би требало да прелази 30 процената.

Поред тога што масти из масти углавном помажу у апсорпцији витамина, маст садржи холестерол, који се у организму под утицајем УВ зрака претвара у витамин Д, важан за апсорпцију калцијума.

Свињска маст је идеална за пржење и термичку обраду намирница јер има највећу отпорност на високе температуре. Односно, има високу тачку дима, због чега је једно од најстабилнијих уља за топлотну обраду на високим температурама.

Друга намирница од које се моги плаше, а обожавају је у нашим крајевима је сланина.

Месо је генерално извор бројних хранљивих материја, укључујући сланину. Поред протеина, у сланини се налазе витамини Б групе, селен, фосфор, гвожђе, цинк и др. Међутим, треба имати у виду да сланина садржи доста соли, због чега особе са високим крвним притиском треба да се опрезно.

Куповна сланина има доста додатих нитрата и нитрита, који се пржењем претварају у канцерогене нитрозамине.

Из тог разлога, најбоље би било јести сланину у њеном природном облику. Коначно, сланина садржи око 400 калорија на 100 грама и око 40% од тога је масноћа, али се сланина не једе у великим количинама.

Реч је о веома квалитетној храни, а кључ је, наравно, у умерености.

Ovo su slatkiši koje možete da jedete u neograničenim količinama

Преузмите андроид апликацију.